درباره لنز, درباره عینک

نزدیک بینی چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

نزدیک بینی

نزدیک بینی چیست؟

نزدیک بینی یکی از شایع ترین مشکلات بینایی است، افراد نزدیک بین نمیتوانند اجسامی را که  در فاصله ی دور قرار دارند را واضح ببینند. میوپیا (اصطلاح پزشکی نزدیک بینی) یکی از عیوب انکساری است، به این معنی که چشم نمی‌تواند نور بازتاب شده از اشیا را آنطور که باید بر روی یک نقطه‌ از شبکیه، برای دیدن واضح تصاویر منکسر یا منعکس کند. در نزدیک بینی اشیاء نزدیک واضح به نظر می‌آیند اما اجسام دور تار به نظر می‌رسند.

برخلاف افراد دوربین که کره چشم کوچکتری از حد نرمال دارند ، افراد نزدیک بین کره ی چشم بزرگتری دارند و محل تشکیل تصویر جلو تر از شبکیه قرار دارد ، ازین رو تصاویر اجسام دور بر روی شبکیه قرار نمیگیرد و به صورت واضح درک نمی شود.

علائم و نشانه های نزدیک بینی:

 • اجسام دور، تار به نظر می‌رسند.
 • کودکان ممکن است مشکل خواندن تخته سیاه را داشته باشند اما به راحتی می‌توانند کتاب بخوانند.
 • خستگی چشم
 • سر درد
 • بدتر شدن علائم در طول زمان
 • شکایت از تاری دید در تاریکی
 • نزدیک شدن مکرر کودکان به تلویزیون

علت نزدیک بینی:

درجات بالای نزدیک بینی در بسیاری موارد ارثی است ولی به عوامل دیگری بجز ژن نیز بستگی دارد. از این عوامل میتوان به سبک زندگی، میزان مطالعه و کار در فاصله ی نزدیک اشاره کرد. نزدیک بینی معمولاً در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شود و پس از ایجاد با رشد بدن و چشم به دلیل افزایش طول چشم ، شدت آن افزایش یافته و شماره عینک بالاتر می‌رود. امروزه بدلیل افزایش ساعات کاری در فاصله نزدیک مثل کار با موبایل، لپتاپ و … آمار افراد مبتلا به نزدیک بینی بسیار افزایش یافته است.

برای تشخیص نزدیک بینی، چشم‌پزشک یا اپتومتریست یک معاینه دقیق از چشم انجام می‌دهد، که شامل آزمایش‌هایی برای تعیین عیوب انکساری است. اشخاص نزدیک بین در خواندن چارت اسنلن (چارتی با حروف E بزرگ که چارت بینایی نام دارد) مشکل دارند اما به راحتی می‌توانند کارت‌های نزدیک  و نوشته های نزدیک را بخوانند.

آزمایش‌های دیگری که باید برای بیمار مبتلا به درجات بالای نزدیک بینی چشم انجام شوند عبارتند از:

 • تونومتری (تست فشار چشم)
 • معاینه شبکیه
 • معاینه با اسلیت لامپ

مانند سایر عیوب انکساری، نزدیک بینی چشم با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر واحد اندازه‌گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تعیین می‌گردد.

علامت منفی پشت عدد در نسخه عینک نشان دهندهٔ این است که چشم نزدیک‌بین می‌باشد و اعداد پس از آن درجهٔ نزدیک‌بینی را نشان می‌دهند.

در صورت رایج بودن درجات بالای نزدیک بینی در خانواده تان، حتما جهت معاینه بینایی کودکان اقدام کنید. زیرا کودکان درکی از تاری یا وضوح دید ندارند. پس نباد منتظر اعلام تاری دید از کودکان باشیم. اولیین معاینه چشم کودکان باید در سن 6ماهگی انجام گیرد و در صورت سلامت کامل بینایی، معاینه بعدی در سن 3 سالگی انجام میگیرد. در صورت انجام معاینه کامل بینایی، چشم پزشک یا اپتومتریست حدت بینایی را بررسی میکند و اگر هر کدام از عیوب انکساری دوربینی ، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم وجود داشته باشد اطلاع می دهند.

در صورت عدم معاینه و تجویز به موقع عینک برای کودکان، نمرات بالای نزدیک بینی منجر به تنبلی چشم و در بعضی موارد انحراف چشم در یک یا هر دو چشم میشود، این انحراف چشم در زمان خستگی ، کم خوابی و استرس افراد بیشتر میشود. در صورت عدم درمان تنبلی و انحراف چشم حاصل از نزدیک بینی، این اختلالات ماندگار میشنود و قابل درمان نیست.

جلو گیری از پیشرفت نزدیک بینی (میوپیا):

اولین شرط کنترل پیشرفت نزدیک بینی (میوپیا) مراجعه به چشم پزشک یا اپتومتریست است تا با تشخیص و مشاوره لازم و رعایت توصیه ها بتوانیم روند پیشرفت نزدیک بینی را کندتر کنیم.

اولین توصیه متخصصین “تغییر در شیوه زندگی” است، ازین رو در ادامه مطلب به بیان راهکار های کاهش سرعت پیشرفت نزدیک بینی میپردازیم:

 1. امروزه در تحقیقات بسیاری این مسئله که زدن عینک با نمره ی کمتر، در کاهش سرعت پیشرفت نزدیک بینی موثر است، رد شده است. لازم نیست عینک نزدیک بینی با نمره ی کمتر استفاده کنیم زیرا این مسئله در جلوگیری از پیشرفت مایوپی (نزدیک بینی) بی اثر است.
 2. قبل از ثابت شدن نمره ی چشم تان به فکر انجام عمل های حذف عینک مثل لیزیک و PRK لیزر نباشید. در این صورت احتمال بازگشت و بوجود آمدن مجدد نمره چشم زیاد است. برای اقدام به لیزر و برداشتن عینک بهتر است حداقل دو سال از ثابت شدن نمره چشمتان بگذرد.قبل از اقدام به انجام لیزر در مورد عوارض بعد از عمل مثل خشکی چشم، عفونت های چشمی ، حساسیت چشمی ، زخم قرنیه با چشم پزشک خود مشورت کنید.
 3. تجویز آتروپین، آتروپین سرعت افزایش طول چشم را کاهش نمیدهد. آتروپین در کاهش سرعت پیشرفت برخی انواع نزدیک بینی بخصوص در کودکان کمک کننده است. آتروپین را دقیقا طبق نسخه و دستور پزشک یا اپتومتریست مصرف کنید. آتروپین باعث ایجاد حساسیت بالا به نور میشود و در صورت تجویز و مصرف این دارو حتما با عینک آفتابی بیرون بروید.آتروپین عوارض دارویی بسیاری دارد ازین رو در موارد معدودی از نزدیک بینی کخ تنها را ه حل باشد تجویز میگردد.
 4. به مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و ماهی های روغنی بپردازید. اسید های چرب و امگا3 موجود در ماهی های روغنی باعث تقویت سلامت چشم میشود. اگر تمایلی به مصرف ماهی ندارید از پزشک خود در مورد فوائد احتمالی دانه ی کتان، گردو و مکمل های غذایی سوال کنید.
 5. زمانی را به فعالیت و ورزش بیرون از خانه اختصاص دهید، تحقیقات نشان داده  افرادی که روزانه زمانی را به ورزش در هوای آزاد میپردازند سرعت پیشرفت مایوپی شان (نزدیک بینی) آهسته تر است. نور روز و شرایط روشن برای سلامتی چشم مفید است. گرچه هنوز برای میزان وقت لازم برای فعالیت در هوای آزاد توسط متخصصین توصیه نشده است.فعالیت و ورزش در هوای آزاد بر سلامت کلی بدن اثرات مثبت بسیاری دارد ازین رو بر سلامت چشم هم موثر است.
 6. البته لازم است زمان فعالیت بیرون از خانه حتما عینک آفتابی به همراه داشته باشید، زیرا توصیه به فعالیت در نور خورشید و روشنایی روز به منزله ی در نظر نگرفتن اشعه UV  خورشید نیست. در مورد عینک آفتابی استاندارد نیز میتوانید با چشم پزشک یا اپتومتریستتان صحبت کنید.
 7. علاوه بر فعالیت در هوای آزاد و روشنایی روز، جهت پیشگیری از پیشرفت سریع نزدیک بینی توصیه اکید شده است که مطالعه و کار چشمی در خانه را در روشنایی و نورپردازی خوب انجام دهید، زیرا مطالعه در تاریکی و نور کم فشار چشم را افزایش میدهد فشار چشم بالا هم منجر به کرنش چشم و بالارفتن نزدیک بینی (میوپی) میشود.
 8. در صورتی که سبک زندگی شما به گونه ای است که ساعات طولانی کار با سیستم و یا مطالعه دارید لازم است همواره از قانون بینایی 20/20/20 استفاده کنید این قانون بیان میکند بعد از هر 20 دقیقه مطالعه یا کار با کامپیوتر 20 ثانیه به چشم هایتان استراحت بدهید و به فاصله ی 20 فوتی (6/1متری) نگاه کنید.به طور معمول کامپیوتر یا صفحه ی نمایش در فاصله 20 سانتی متری از شما قرار دارد، این فاصله منجر به افزایش سرعت بالا رفتن نمره نزدیک بینی میشود. پس بهتر است فونت نوشتاری صفحه نمایش را بزرگتر کنید و در فاصله دور تری از سیستم قرار بگیرید. برای ایجاد این عادت میتوانید کنتراست و نور صفحه نمایش را افزایش دهید.

راه های درمان یا اصلاح نزدیک بینی:

 • عینک
 • لنزتماسی
 • عمل جراحی لیزر

عینک:

برای داشتن وضوح دید در فاصله ی دور در افراد نزدیک بین عدسی واگرا (مقعر) تجویز میشود، با توجه به میزان نزدیک بینی عدسی مقعر ساخته میشود و منجر به داشتن دید دور و نزدیک واضح با عینک میشود.

هر چه میزان نزدیک بینی (اختلال در دید اشیا دور) بیشتر باشد عدسی مقعر لازم جهت اصلاح نیز کلفت تر میگردد. در نمرات بالای نزدیک بینی عدسی عینک کلفت میشود و چشم از پشت عینک کوچکتر از حد طبیعی دیده میشود. ازین رو در نمرات بالاتر از -2.00 نزدیک بینی توصیه میشود افراد نزدیک بین از عدسی های فشرده تر مقعر که هم نازک تر از عدسی های عادی هستند و هم کوچک نمایی چشم از پشتشان کمتر است را توصیه میکنیم.

بر خلاف انتظار بسیاری از افراد انتخاب فریم (قاب عینک) مناسب و تخصصی، در افراد با درجات بالای نزدیک بینی از اهمیت بسیاری برخورداراست. برای افراد با نمرات بالای نزدیک بینی فریم های کوچک میتوانند بهترین انتخاب باشند. فراموش نکنید که یک عینک کوچک با عدسی های نازک روی چشم میتواند بسیار زیباتر از فریم بزرگ با عدسی های کلفت و بیرون زده از فریم باشد.

اما در مورد مدل پیشنهادی فریم عینک، لازم است بدانید فریم های گرد یا بیضی بهترین انتخاب برای افراد با نمرات بالای نزدیک بینی است. انتخاب فریم گرد یا بیضی به نازکتر به نظر رسیدن شیشه های عینک و در نتیجه پایین تر به نظر رسیدن شماره چشم کمک میکند.

لیزر چشم:

PRK (فوتورفراکتیو کراتکتومی)

 PRK جراحی لیزر چشم است که با تغییر شکل قرنیه ، خطاهای انکساری دید را اصلاح می کند. قرنیه وظیفه شکست (یا خمش) نور به سمت مرکز شبکیه را دارد و اشکال انکساری هنگامی رخ می دهد که شکل قرنیه باعث خارج شدن تصویر از مرکز شبکیه شود. PRK انحنای قرنیه را تغییر می دهد به طوری که بعد از آن قرنیه نور را به درستی خم می کند. این یک درمان موثر برای نزدیک بینی (میوپی) ، دور بینی (هایپروپی) و / یا آستیگماتیسم است. PRK اولین جراحی انکساری لیزر بود که در سال 1995 توسط FDA تأیید شد. لیزیک چند سال بعد تأیید شد و امروزه انواع مختلفی از جراحی های لیزر بینایی در دسترس است. PRK می تواند برای افرادی که کاندیدای ایده آل برای لیزیک نیستند ، یک گزینه مطمئن و موثر باشد.

نامزدها و معیارهای PRK  –  PRK ، LASIK ، LASEK و سایر جراحی های لیزر چشم با روش های کمی متفاوت انجام می شود. این تکنیک ها ، همراه با زمان بهبودی و هزینه ، ممکن است نوعی جراحی بینایی با لیزر را به گزینه دیگری برای شما تبدیل کند. به عنوان مثال ، PRK برای دسترسی به قرنیه اپیتلیوم را به طور کامل از بین می برد و سپس اپیتلیوم دوباره رشد می کند. در لیزیک و برخی از انواع دیگر ، به جای آن یک فلپ در اپیتلیوم و بخشی از قرنیه ایجاد می شود. فلپ برای جراحی به عقب جمع شده و پس از آن در جای خود قرار می گیرد. از آنجا که در PRK هیچ فلپ ایجاد نمی شود ، اغلب برای افرادی که بافت قرنیه بسیار نازکی دارند توصیه می شود. همچنین برای کسانی که خشکی چشم دارند می تواند انتخاب خوبی باشد ، زیرا روش فلپ گاهی علائم خشکی چشم را بدتر می کند. PRK همچنین ممکن است گزینه بهتری برای افرادی باشد که بیشتر در معرض آسیب دیدگی چشم هستند ، مانند ورزش یا مشاغل خاص. ضربه خوردن یا ضربه خوردن به آن می تواند فلپ را از جای خود خارج کند ، حتی بعد از بهبود آن. نامزدهای خوب برای جراحی بینایی با لیزر باید معیارهای خاصی را داشته باشند ، از جمله داشتن سلامت کلی چشم و نسخه ثابت نمره چشم.

انجام PRK و سایر جراحی های لیزر چشم نزدیک بینی یا دوربینی را که هنوز در حال پیشرفت است متوقف نمی کند. اگر نسخه نمره چشم شما حداقل یک سال قبل از جراحی ثابت نباشد ، بینایی شما پس از جراحی به طور بالقوه کاهش می یابد. همچنین توجه به این نکته مهم است که PRK از پیرچشمی جلوگیری نمی کند ، یا از بین رفتن نزدیک بینایی مربوط به سن که از حدود 40 سالگی آغاز می شود ، جلوگیری می کند. برای اکثر کسانی که پس از PRK پیرچشمی پیدا می کنند ، استفاده از عینک مطالعه برای کارهای نمای نزدیک ساده ترین راه حل است.

برای اینکه بفهمید کاندیدای PRK هستید یا خیر ، باید برای معاینه چشم پزشکی به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک بررسی می کند که آیا شما تمام معیارها را رعایت کرده اید و سپس به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید PRK برای شما مناسب است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 8 =