یکی از پر مصرف ترین محصولات زیبایی در دنیا لنز رنگی است. زیرا لنز رنگی در همه جا قابل استفاده است و بسیاری از افراد در مهمانی ها، محل کار، مراسمات خاص و حتی در منزل از لنز رنگی استفاده می کنند. لنز چشم رنگی دارای دو نوع لنز زیبایی (بدون نمره) که مخصوص افرادی که نمره چشم ندارند و می خواهند چشم های رنگی زیبایی داشته باشند است، و لنز طبی رنگی (نمره دار)، مخصوص افرادی که دارای نمره چشم یا چشم ضعیف هستند و میخواهند هم دید خوب و هم چشم های رنگی داشته باشند است. لنز رنگی با توجه به نیاز مصرف کننده دارای دوره مصرف روزانه، فصلی (ماهانه) و سالانه می باشد. انتخاب و خرید لنز رنگی بدون مشاوره تقریبا کار دشواری است و نیاز به آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه دارد اطلاعاتی از قبیل قیمت لنز رنگی و مهمتر از همه، مشخصات فنی انواع لنز رنگی و تشخیص تفاوت اصلی برند های لنز رنگی است. در این مقاله بصورت کامل درباره این محصول و بهترین لنز رنگی توضیح می دهیم.

انواع لنز رنگی و قیمت لنز رنگی

لنز رنگی شامل دو نوع است:

 • لنز رنگی زیبایی: لنز رنگی زیبایی به لنزی گفته می شود که دارای رنگ است اما هیچ نمره ای ندارد و برای افرادی که چشم آنها ضعیف نیست توصیه میشود. این افراد می توانند از لنز رنگی بدون نمره استفاده کنند.
 • لنز رنگی نمره دار یا لنز طبی رنگی: لنز رنگی نمره دار علاوه بر اینکه رنگی است نمره چشم را هم اصلاح می کند و دید شما با آن خوب است.
لنز رنگی چشم دارای دو نوع "لنز رنگی زیبایی" و لنز رنگی نمره دار است.

لنز رنگی زیبایی بدون نمره است و برای زیبایی استفاده میشود. اما کسانی که دارای نمره چشم هستند از لنزهای رنگی نمره دار (لنز طبی رنگی) استفاده می کنند.

برای خرید لنز رنگی چه نکاتی را باید بدانیم؟ (اصطلاحات تخصصی)

انتخاب رنگ لنز رنگی بدون اطلاعات کار دشواری است، از طرفی انتخاب اشتباه باعث میشود هزینه اضافه برای قیمت لنز رنگی صرف کنیم. پس خرید لنز رنگی را با آگاهی کامل درباره آن انجام دهید. در اینجا فاکتورهای انتخاب لنز رنگی را برای شما می گوییم:

 1. رنگ چشم: باید بدانید رنگ چشمتان تیره است یا روشن؟ دانستن این موضوع در انتخاب لنز به شما خیلی کمک میکند. زیرا رنگ لنز بر روی چشم روشن و تیره متفاوت است. رنگ چشم تیره لنز را تیره تر از آنچه هست نشان می دهد، و رنگ چشم روشن رنگ لنز را روشن تر از آنچه هست نشان می دهد.
 2. مدت استفاده لنز رنگی: با توجه به اینکه لنز رنگی 3 نوع دارد، باید نسبت به نیاز خودمان از انواع روزانه، فصلی (یا ماهانه) و سالانه استفاده کنیم.
 3. اکسیژن رسانی لنز رنگی: شما وقتی دفعه اول است که می خواهید از لنز رنگی استفاده کنید، باید لنزی را انتخاب کنید که از اکسیژن رسانی بسیار خوبی بهره مند باشد. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که در طول استفاده اگر اکسیژن رسانی لنز رنگی خوب باشد چشم های شما را اذیت نمی کند.
 4. قطر لنز رنگی: قطر لنز یا همان دیامتر Diametre لنز رنگی چشم هم مهم است. شرکت های تولید لنز چشم دیامترهای متفاوتی دارند. بطور مثال 14 میلیمتر، 14.1 میلیمتر و … . اگر قطر لنز را نامناسب انتخاب کنید، در استفاده از آن لنز دچار مشکل می شوید.

  در موارد خرید لنز رنگی یک مشتری پیش آمده که نیاز به لنزی داشته که چشم های او درشت تر نشان داده شود، ولی در انتخاب لنز رنگی به دیامتر یا قطر لنز توجه نکرده و بعد از استفاده سایز مردمک چشم تغییری نکرده است.

 5. جنس : لنز رنگی به دو نوع هایدروژل (Hydrogel) و سیلیکون هایدروژل (Silicone Hydrogel) تقسیم می شوند. در همین مقاله درباره این موضوع بیشتر توضیح می دهیم.
 6. درصد آب یا Water Content : این موضوع هم مثل اکسیژن رسانی لنز چشم رنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. افرادی که مستعد خشکی چشم هستند باید بیشتر از افراد دیگر به این نکته توجه کنند.
 7. برند لنز رنگی: شرکت ساخت لنز چشم رنگی بسیار اهمیت دارد. به هیچ وجه خرید لنز رنگی خود را از برندهای شناخته نشده انجام ندهید. خرید لنز چشم رنگی باید از برندهای معتبر و شناخته شده باشد.

برای سلامتی چشمانتان اهمیت قائل شویم و بهترین لنز رنگی را انتخاب کنیم. همیشه ارزان بودن را به بی کیفیت بودن لنز چشم رنگی ترجیح ندهیم، و بهترین لنز رنگی را همیشه انتخاب کنیم.

تنوع رنگهای لنز رنگی

لنز رنگی، رنگ های بسیار متنوعی دارد که برای انتخاب راحت تر این رنگ ها را دسته بندی میکنیم:

لنز رنگی دوردار

لنز رنگی دوردار، لنزی است که دور تا دور لنز یک نوار مشکی رنگ دارد و همین نوار مشکی باعث می شود تا چشم شما درشت تر دیده شود.

لنز رنگی دوردار، لنزی است که دور تا دور لنز یک نوار مشکی رنگ دارد و همین نوار مشکی باعث می شود تا چشم شما درشت تر دیده شود.

لنز رنگی دوردار، باعث می شود چشم درشت تر نشان داده شود.

لنزهای رنگی که رنگ دور دار دارند:

لنز رنگی بدون دور

لنز رنگی بدون دور، بسیار به رنگ طبیعی چشم نزدیک است و اگر رنگ طبیعی میخواهید به دنبال لنزهای رنگی بدون دور باشید.

همه برندهای لنز رنگی، رنگهای بدون دور هم در مجموعه لنزهای خودشان دارند.

لنز رنگی بدون دور، لنزی است که دور لنز نوار مشکی وجود ندارد و رنگ چشم را طبیعی تر نشان می دهد. افرادی که به دنبال رنگ های طبیعی هستند بهتر است از لنز رنگی بدون دور استفاده کنند.

لنز رنگی بدون دور، رنگ چشم را طبیعی تر نشان می دهد.

لنز یخی

لنز رنگی یخی یا همان لنز رنگی آیس روشن ترین رنگ لنز هستند، اگر رنگ لنزی میخواهید که در چشم مشخص باشد سراغ لنز رنگی یخی یا لنز رنگی آیس بروید.

بعضی از افراد مطابق سلیقه خودشان از لنز یخی استفاده می کنند.

لنز هالووین (Halloween)

لنز هالووین، مخصوص مراسم هالووین و دارای رنگ ها و مدل های خاص است.

لنز رنگی هالووین، مخصوص مراسم هالووین و دارای رنگ ها و مدل های خاص است.وقتی برای مهمانی ها لباس های خودتان را ست و برای آرایش صورت خود هزینه ای صرف می کنید حتما باید به استفاده از لنز رنگی هم توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که لنز رنگی می تواند تغییرات زیادی در چهره شما بوجود بیاورد، و چشم های شما را زیباتر جلوه دهد. دقت داشته باشید که انتخاب لنز رنگی خود را با مشورت اپتومتریست انتخاب کنید. سایت لنزبیوتی تحت نظر اپتومتریست نازنین زینب محمدی بهترین اپتومتریست قم و دارای گواهی اینماد این امکان را برای شما ایجاد کرده که با خیالی آسوده لنز رنگی خود را تهیه کنید. گذاشتن لنز طبی و لنز رنگی برای اولین بار ممکن است یک فرآیند ترسناک بنظر برسد، به شدت توصیه میکنیم که لنز رنگی و لنز طبی خود را قبل از گذاشتن در چشم خود حداقل برای 2 ساعت در محلول لنز یا مایع لنز خیس کنید سپس آنها را در چشم خود بگذارید.

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای استفاده از لنز رنگی و لنز طبی به شما ارائه میکنیم:

 1. لنز رنگی یا لنز طبی خود را خارج کنید. پس از شستن و خشک کردن کامل دستهای خود، لنز را از بسته آن خارج کنید. توصیه میکنیم که لنز را با انگشت اشاره دست غالب خود بردارید. اطمینان پیدا کنید که لنز رنگی یا لنز طبی به درستی روی نوک انگشت شما قرار گرفته است.
  لنز به شکل یک کاپ است. (گاهی اوقات تشخیص اینکه لنز داخل است یا نه، دشوار است، بنابراین قبل از قرار دادن آن در چشم خود حتما آن را بررسی کنید.)
  ویدیوی تشخیص لنز برعکس
 2. پلک خود را پایین بیاورید و با دست دیگر، چشم خود را باز نگه دارید. بهترین راه برای این کار این است که با انگشت اشاره پلک خود را پایین بیاورید و مطمئن باشید مژه ها را نیز پایین نگه داشته اید. اگر نه، به احتمال زیاد لنز شما در مژه های شما گیر میکند. که اصلا درست نیست! و می تواند برای شما مشکل ایجاد کند. پاسخ طبیعی چشم شما در برابر این کار پلک زدن است، زیرا مغز شما طوری برنامه ریزی شده است که از آسیب چشمی توسط اجسام جلوگیری می کند.
 3. لنز را در چشم خود قرار دهید و با چشم خود به بالا نگاه کنید، قسمت سفید را نمایان کنید و به آرامی لنز رنگی یا لنز طبی را در چشم خود بگذارید. به احتمال زیاد هنگام انجام دادن این کار در چند بار اول میل شدید به پلک زدن (که کاملا طبیعی است) احساس میکنید، اما سعی کنید از این کار اجتناب کنید. اگر لنز رنگی یا لنز طبی به درستی در  چشم شما گذاشته نشده باشد، بلافاصله متوجه می شوید که احتمالا هنگام پلک زدن از چشم شما بیرون می آید.
 4. اجازه دهید لنز داخل چشم شما تنظیم شود و در نهایت، چشم خود را برای چند ثانیه بسته نگه دارید تا لنز داخل آن قرار گیرد. پس از این، در آینه چشم خود را ببینید که آیا لنز رنگی یا لنز طبی به درستی داخل چشم شما قرار گرفته است یا خیر. اگر درست است شما با موفقیت لنز را داخل چشم خود گذاشته اید.
 5. با چشم دیگر این کار را تکرار کنید. پس از گذاشتن لنز در داخل چشم دیگر، کار شما تمام است.

اگر هم در گذاشتن لنز رنگی داخل چشم دیگرتان دچار مشکل شدید، نا امید نشوید و چند دقیقه ای را استراحت کنید و آرامش خود را بدست آورید سپس مجدد این کار را انجام دهید.

اگر در گذاشتن لنز رنگی داخل چشم دچار مشکل هستید حتما به مطب اپتومتریست نازنین زینب محمدی در قم مراجعه کنید.

برداشتن لنز رنگی از چشم

برای برداشتن لنز رنگی از داخل چشم هم راهنمای گام به گام برای شما قرار دادیم تا به راحتی این کار را انجام دهید:

 1. مطمئن شوید که دستهای خود را کاملا شسته اید و خشک کرده اید! این مرحله را اصلا نادیده نگیرید! شستن دستها و خشک کردن آنها قبل از برداشتن لنز بسیار اهمیت دارد. با این کار، خطر عفونت و انتشار باکتری ها را تا حد زیادی کم می کنید. توجه داشته باشید که همیشه لنز فصلی یا لنز ماهانه و لنز سالانه را در داخل جالنری یا پک لنز پر از مایع لنز یا محلول لنز نگهداری کنید.
 2. پلک های خود را به آرامی باز کنید (پلک پایین خود را پایین بکشید و از بالا هم پلکتان را بکشید). با این کار مژه های شما به ابروی شما نزدیک می شوند.
 3. با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست خود، لنز رنگی را با دقت بردارید.. این مرحله یک مرحله حساس است، اما مانند مراحل دیگر با تمرین زیاد به کاری ساده تبدیل می شود. با این حرکت به آرامی لنز رنگی را بین انگشتان خود بگیرید.
 4. در این مرحله نگاه خود را به سمت بالا، و لنز رنگی را با انگشت اشاره خود به سمت پایین حرکت دهید تا روی سفیدی چشم شما حرکت کند. سپس با انگشت اشاره و شست خود به آرامی لنز را از چشم خود بردارید.
 5. این کار را برای چشم دیگر هم انجام دهید. گذاشتن و برداشتن لنز رنگی چند بار اول نیاز به صبر، تمرین و آرامش دارد. هیچوقت ناامید نشوید و آرامش خود را حفظ کنید.

بعضی از باید ها و نباید ها در مورد لنز رنگی و لنز طبی مطرح است:

 • قبل از استفاده از لنز رنگی یا لنز طبی با اپتومتریست یا چشم پزشک خود مشورت کنید.
 • هر زمان که تصمیم به برداشتن لنز یا گذاشتن لنز میگیرید قبل از آن دستهی خود را بشویید و خشک کنید.
 • قبل از گذاشتن لنز طبی یا لنز رنگی در چشم های خود، آنها را به مدت 2 ساعت در محلول لنز خیس کنید.
 • اگر لنز طبی یا لنز رنگی شما به جایی غیر از چشم های شما برخورد کردند، آنها را با محلول لنز مجدد بشویید.
 • جا لنزی یا پک لنز خود را تمیز نگه دارید و آنها را مرتب تعویض کنید.
 • قبل از خواب، حمام کردن، دوش گرفتن یا شرکت در ورزش های آبی لنز رنگی یا لنز طبی را از چشم های خود خارج کنید.
 • در صورت احساس سوزش، درد، قرمزی یا آبریزش زیاد چشم، لنزها را از چشم خود خارج کنید.
 • در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده بالا، حتما با اپتومتریست مشورت کنید.
 • از لنز طبی یا لنز رنگی بیشتر از مدت توصیه شده استفاده نکنید. (مثلا لنز روزانه، لنز فصلی یا لنز ماهانه و لنز سالانه)
 • گذاشتن لنزها در یخچال یا فریزر عمر لنزها را افزایش نمی دهد!
 • از آب لوله کشی، بزاق یا محصولات خانگی برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید. فقط از محلول لنز یا همان مایع لنز استفاده کنید.
 • هرگز اجازه ندهید لنز طبی یا لنز رنگی با محصولات آرایشی مثل اسپری مو و … در تماس باشند.
 • هرگز لنزهایی که شکل عادی خود را از دست داده اند، پاره شدند یا به هر شکلی آسیب دیده اند را در چشم خود قرار ندهید.
 • بیش از یک جفت لنز را همزمان داخل چشم خود قرار ندهید.
 • هیچوقت لنزهای خود را با فرد دیگر به اشتراک نگذارید.

باور افراد غیرمتخصص این است که همه می توانند از لنز رنگی استفاده کنند. اما واقعیت چیز دیگریست، همه افراد نمی توانند از لنز رنگی استفاده کنند. اگر از سندرم خشکی چشم رنج می برید، ممکن است لنز چشمی برای شما مناسب نباشد. کسانی که نزدیک بین و دچار آستیگمات هستند، نمیتوانند از لنز رنگی دقیقا طبق نسخه چشم خود استفاده کنند.

همچنین برخی افراد به محلول لنز حساسیت دارند. از آن جایی که تمیز کردن روزانه لنز به وسیله مایع لنز از اهمیت بالایی برخوردار است، باید به حساسیت چشم به محلول لنز را در نظر بگیرید.

برخی از پزشکان توصیه میکنند بیماران دیابتی از استفاده از لنز خودداری کنند، زیرا بیشتر از افراد عادی مستعد غفونت هستند و اگر دچار عفونت بشوند روند درمان و بهبود آنها به سختی پیش می رود. چشمان کودکان بسیار حساس است و استفاده از لنز در سنین پایین می تواند مشکلات زیادی را برای آنها بوجود بیاورد.

افرادی که شرایط زیر را دارند نباید از لنز طبی استفاده کنند؛ زیرا ممکن است با استفاده از لنز چشمهایشان بیشتر تحریک شود:

 • افرادی که چشمشان هرگونه عفونتی دارد (مخصوصا التهاب ملتحمه چشم)
 • افرادی که هرگونه بیماری قرنیه دارند (مانند کراتیت keratitis )
 • افرادی که هرگونه بیماری آلرژیک دارند ( مثل تب یونجه hayfever )
 • افرادی که دارای هرگونه بیماری مزمن چشم هستند ( مثل گلوکوم یا آب سیاه glaucoma)

اینکه لنز رنگی خود را از کجا تهیه میکنید بسیار اهمیت دارد. لنز رنگی به علت اینکه یک کالای پزشکی و طبی محسوب میشود و استفاده آن در داخل چشم است بسیار اهمیت دارد که حتما از فروشگاه هایی که تحت نظر اپتومتریست هستند لنز رنگی بخرید. سایت لنز بیوتی تمامی محصولاتی که معتبر هستند را در لیست لنزهای رنگی و طبی قرار داده است و برای همه محصولات ضمانت اصالت و کیفیت می دهد.

خرید لنز رنگی را حتما از سایت های دارای اینماد و یا از مطب های بینایی سنجی انجام دهید. تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه ویروس کرونا از طریق استفاده از لنز رنگی، لنز طبی و لنز سخت منتقل شده در هیچ کجای دنیا ثبت نشده است. اما رعایت شیوه نامه های بهداشتی، بهداشت فردی، نکات مهم درباره استفاده از لنز رنگی و شرکت نکردن در اجتماع در ایمن ماندن از ابتلا به این ویروس اهمیت دارد. همیشه دست های خود را قبل و بعد از گذاشتن لنز رنگی و درآوردن لنز رنگی بشویید و خشک کنید. و لنز رنگی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. بدانید که بیش از 50 درصد جهان دارای چشم های قهوه ای هستند. و مطئن باشید بیشتر کمپانی لنز رنگی طراحی های لنزهای خود را بر اساس رنگ تیره چشمان شما انجام داده اند. ولی خب سلیه شما در انتخاب لنز بسیار اهمیت دارد. همه محصولات ما دارای عکس هایی هستند که در چشم امتحان شدند. شما به راحتی می توانید رنگ لنز رنگی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. بهترین مارک لنز رنگی به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. هیچکس نمیتواند بگوید یک برند خاص لنز رنگی بهترین لنز است. لنزبیوتی برندهای مختلف لنز رنگی را در سبد محصولات برای شما تهیه کرده است که در خرید لنز رنگی مناسب خود آسوده باشید.

بهترین مارک های لنز رنگی چه لنزهایی هستند؟

اگر به دنبال لنز رنگی سالانه هستید یکی از بهترین لنزهای رنگی لنز مورنینگ است. همچنین لنز فستیوال یکی دیگر از لنزهای بسیار با کیفیت است که شما میتوانید به عنوان یک لنز رنگی با کیفیت از آن استفاده کنید.

از دیگر لنزهای رنگی می توانیم به لنز دهب اشاره کنیم.