عمومی, درباره عینک, سلامت

همه چیز درباره ی عمل لیزیک یا لیزر چشم

عمل لیزیک چشم

همه چیز درباره ی عمل لیزیک یا لیزر چشم

عمل لیزیک چشم که معمولاً تحت عنوان عمل لیزر چشم شناخته می شود ، نوعی جراحی انکساری برای اصلاح نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم است. عمل لیزیک یا لازک توسط چشم پزشک انجام می شود که از لیزر یا میکروکراتوم برای تغییر شکل قرنیه چشم به منظور بهبود قدرت بینایی استفاده می کند. برای اکثر افراد ، لیزیک چشم یک جایگزین طولانی مدت برای عینک یا لنزهای تماسی فراهم می کند. عمل لیزیک بیشترین شباهت را به روش اصلاحی کراتکتومی فوتورفراکتیو (PRK)  دارد. در بین انواع عمل حذف عینک،  عمل  لیزیک از عمل PRK چشم (کراتوتومی شعاعی) پیشرفته تر است. در این مقاله به آشنایی با انواع عمل لیزر چشم ، شرایط لیزیک ، عوارض لیزیک ، چگونگی انجام لیزیک و مراقبت های بعد از عمل لیزیک میپردازیم.

طبیعی است که گاهی از عینک خسته شویم و بخواهیم برای راحتی و زیبایی بیشتر عینک را کنار بگذاریم، در این صورت یا باید عمل لیزیک چشم انجام دهیم یا از لنز چشمی استفاده کنیم.

عمل لیزر چشم:

عمل لیزر چشم با تغییر شکل قرنیه ، خطاهای انکساری دید را اصلاح می کند. قرنیه وظیفه شکست (یا خم کردن) نور به سمت مرکز شبکیه را دارد و اشکال انکساری هنگامی رخ می دهد که شکل نا متقارت و طبیعی قرنیه باعث خارج شدن تصویر از مرکز شبکیه شود. عمل لیزر چشم انحنای قرنیه را تغییر می دهد به طوری که بعد از آن قرنیه نور را به درستی خم می کند. این یک درمان موثر برای نزدیک بینی (میوپی)، دور بینی (هایپروپی) و / یا آستیگماتیسم است. PRK اولین جراحی انکساری لیزر چشم بود که در سال 1995 توسط FDA تأیید شد. لیزیک چند سال بعد تأیید شد و امروزه انواع مختلفی از جراحی های لیزر چشم در دسترس است. 

عمل لیزیک ،عمل PRK و سایر جراحی های لیزر چشم با روش های کمی متفاوت انجام می شود. این تکنیک ها، بسته به ضخامت قرنیه، شرایط بینای شما، زمان بهبودی و هزینه عمل لیزر چشم انتخابی، نوع عمل لیزر شما را تعیین می کند. به عنوان مثال، PRK برای دسترسی به قرنیه اپیتلیوم را به طور کامل از بین می برد و سپس اپیتلیوم دوباره رشد می کند.

روش انجام لیزر چشم (عمل PRK چشم)

روش انجام عمل PRK چشم

در لیزیک و برخی از انواع دیگر، به جای آن یک فلپ در اپیتلیوم و بخشی از قرنیه ایجاد می شود. فلپ برای جراحی به عقب جمع شده و پس از آن در جای خود قرار می گیرد. نامزدهای خوب برای عمل لیزر چشم باید معیارهای خاصی را داشته باشند، از جمله داشتن سلامت کلی چشم و نسخه ثابت نمره چشم. در ادامه ی مطلب به بررسی کامل روش انجام عمل لیزیک میپردازیم.

روش انجام عمل لیزیک چشم

روش انجام عمل لیزیک چشم

انجام عمل لیزیک چشم، PRK چشم و سایر عمل های لیزر چشم نزدیک بینی یا دوربینی را که هنوز در حال پیشرفت است متوقف نمی کند. اگر نسخه نمره چشم شما حداقل یک سال قبل از جراحی ثابت نباشد ، بینایی شما پس از عمل به طور بالقوه کاهش می یابد. همچنین توجه به این نکته مهم است که عمل لیزر چشم از ابتلا به پیر چشمی بعد از 40 سال پیشگیری نمیکند جلوگیری می کند. برای اکثر کسانی که پس از لیزیک در سن بالای 40 سال پیرچشمی پیدا می کنند ، استفاده از عینک مطالعه برای کارهای نزدیک ساده ترین راه حل است.

برای اینکه بفهمید کاندیدای لیزیک هستید یا خیر ، باید برای معاینه چشم پزشکی به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک بررسی می کند که آیا شما تمام معیارها را رعایت کرده اید و سپس به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید عمل لیزیک چشم برای شما مناسب است یا خیر.

شرایط عمل لیزیک چشم

معاینه و آموزش قبل از عمل در ایالات متحده، FDA لیزیک را برای سن 18 یا 22 سال به بالا تأیید کرده است زیرا بینایی باید تثبیت شود. از همه مهمتر اینکه نمره چشم بیمار باید حداقل یک سال قبل از جراحی لیزیک ثابت باشد. بیمار ممکن است با گشاد شدن مردمک چشم و معاینات قبل از عمل معاینه شود. قبل از لیزیک، قرنیه های بیمار برای اندازه گیری ضخامت آنها با یک فشار سنج و با دستگاه توپوگرافی یا دستگاه توپوگرافی قرنیه بررسی می شود تا کانتور سطح آنها اندازه گیری شود.

با استفاده از لیزرهای کم مصرف، یک توپوگرافی نقشه توپوگرافی قرنیه را ایجاد می کند. اگر توپوگرافی مشکلاتی مانند قوز قرنیه پیدا کند، این روش منع مصرف دارد. روند آماده سازی همچنین آستیگماتیسم و ​​سایر بی نظمی های شکل قرنیه را تشخیص می دهد. با استفاده از این اطلاعات، جراح مقدار و محل بافت قرنیه را برای محاسبه محاسبه می کند. پیش از آن برای بیمار یک آنتی بیوتیک تجویز می شود و خود به خود تجویز می شود تا خطر عفونت پس از عمل به حداقل برسد و گاهی اوقات داروی خوراکی آرام بخش خوراکی به عنوان پیش دارو به او پیشنهاد می شود. قبل از عمل قطره های چشم بیهوشی تزریق می شود. عواملی که ممکن است لیزیک را برای برخی از بیماران رد کند شامل مردمک بزرگ، قرنیه های نازک و چشم های بسیار خشک

استفاده از لنزچشمی قبل از لیزیک چشم

به بیمارانی که از لنزهای تماسی نرم استفاده می کنند، دستور داده می شود که 5 تا 21 روز قبل از جراحی ، استفاده از آنها را قطع کنند. سلولهای قرنیه اکسیژن را از لایه اشک جذب می کنند. بنابراین ، لنزهای تماسی با نفوذپذیری کم به اکسیژن، میزان جذب اکسیژن قرنیه را کاهش می دهند ، و گاهی منجر به نئواسکولاریزاسیون قرنیه می شود -رشد رگ های خونی در قرنیه-. این امر باعث طولانی شدن اندکی طول التهاب و زمان التیام و  در برخی موارد درد در طی جراحی می شود ، زیرا خونریزی بیشتر است.

اگرچه برخی از لنزهای تماسی (به ویژه لنزهای مدرن RGP و سیلیکون هیدروژل نرم) از مواد با نفوذ پذیری اکسیژن بیشتر ساخته شده اند که به کاهش خطر عروق جدید در قرنیه کمک می کنند ، اما به بیماران علاقه مند به انجام لیزیک توصیه میشود از لنز طبی فصلی و یا لنز طبی سالانه با اکسیژن رسانی بالا استفاده کنند. برای مثال لنز بایوفینیتی ، لنز جانسون ، لنز فوکسون و لنز مورنینگ کیو از لنز های با کیفیتی هستند که در صورت استفاده روزانه منجر به خشکی چشم و آسیب به قرنیه چشم نمیشوند. 

عوارض لیزیک 

برخی از افراد با نتایج ضعیف ناشی از عمل های جراحی لیزیک ، کیفیت زندگی شان به دلیل مشکلات بینایی یا درد جسمی همراه با جراحی کاهش می یابد. درصد کمی از بیماران ممکن است نیاز به جراحی دیگری داشته باشند زیرا شرایط آنها بیش از حد اصلاح شده است. بعضی از بیماران حتی بعد از درمان نیاز به استفاده از لنز یا عینک دارند. شایع ترین دلیل نارضایتی در بیماران لیزیک خشکی شدید مزمن چشم است.

تحقیقات مستقل نشان می دهد 95٪ بیماران در دوره اولیه پس از عمل خشکی چشم را تجربه می کنند. این تعداد بعد از یک ماه تا 60٪ گزارش شده است. علائم در اکثر قریب به اتفاق بیماران در 6 تا 12 ماه پس از جراحی بهبود می یابد. با این وجود نشان داده شده است که 30٪ مراجعه به مراکز مراقبت از چشم پزشکی بعد از لیزیک به دلیل خشکی مزمن چشم است.

یک مطالعه 2016 JAMA نشان می دهد که شیوع عوارض ناشی از لیزیک بالاتر از حد نشان داده شده است ، با مطالعه نشان می دهد بسیاری از بیماران با خیرگی ، هاله یا سایر علائم بینایی روبرو می شوند. چهل و سه درصد از شرکت کنندگان در یک مطالعه JAMA (منتشر شده در سال 2017) علائم بینایی جدیدی را گزارش کردند که قبلاً تجربه نکرده بودند.

پیرچشمی نوعی لیزیک ، معروف به PresbyLasik ، ممکن است در پیرچشمی استفاده شود. نتایج با این حال ، متغیرتر هستند و در برخی از افراد قدرت بینایی کاهش می یابد.

ابیراهی بعد از عمل لیزیک چشم

ابیراهی از مشکلات بینایی است که برای تشخیص نیاز به آزمایش خاصی دارد و با عینک اصلاح نمی شود. برخی از بیماران این علائم را بعد از عمل توصیف می کنند و آنها را با روش لیزیک از جمله تشکیل فلپ و فرسایش بافتی مرتبط می دانند. بین اندازه مردمک چشم و میزان ابیراهی ها وابستگی وجود دارد. این همبستگی ممکن است نتیجه بی نظمی در بافت قرنیه بین قسمت دست نخورده قرنیه و قسمت تغییر شکل یافته باشد. بینایی بعد از لیزیک در طول روز مطلوب است ، زیرا اندازه مردمک چشم کوچکتر از فلپ لیزیک است. این عوامل اهمیت انتخاب دقیق بیمار برای درمان لیزیک را نشان می دهد.

خشکی چشم بعد از عمل لیزیک چشم

95٪ بیماران علائم خشکی چشم را بعد از لیزیک گزارش می کنند. از این علائم میتوان به سوزش چشم، اشک ریزش، درد چشم، نور ترسی، خارش چشم بعد از عمل لیزیک اشاره کرد. اگرچه معمولاً موقتی است اما می تواند به سندرم خشکی چشم مزمن و شدید تبدیل شود. کیفیت زندگی می تواند به شدت تحت تأثیر سندرم خشکی چشم قرار گیرد. شرایط زمینه ای با خشکی چشم مانند سندرم شوگرن از انجام لیزیک منع میشود. درمان ها شامل اشک مصنوعی و انسداد پانکتال است. انسداد پانکتال با قرار دادن یک پلاگین کلاژن یا سیلیکون در مجرای اشک ، که به طور معمول مایعات را از چشم تخلیه می کند ، حاصل می شود. بعضی از بیماران از علایم خشکی چشم مداوم شکایت دارند ، علیرغم چنین درمانهایی و علائم خشکی چشم ممکن است دائمی باشد.

اگر دچار خشکی چشم بعد از عمل لیزیک هستید، در مطلب درمان خشکی چشم، با انواع درمان های خانگی و دارویی خشکی چشم بسته به میزان خشکی چشمتان آشنا میشوید.

دیدن هاله اطراف نور بعد از عمل لیزیک چشم

برخی از بیماران پس از لیزیک شب ها هاله ها و ستاره های زیادی را در اطراف چراغ های روشن می بینند. در شب ، مردمک چشم ممکن است بزرگتر از فلپ (برش انجام شده در عمل لیزیک چشم) شود که باعث تحریف دید نور می شود و در طول روز هنگامی که مردمک کوچکتر است اتفاق نمی افتد. چشم ها را می توان برای شناسایی مردمک های بزرگ قبل از عمل لیزیک معاینه کرد و خطر این علامت را ارزیابی کرد. 

عوارض فلپ

عوارض عمل لیزیک چشم

نمایی از برش (فلپ) حین عمل لیزیک چشم

عوارض فلپ (مانند فلپ های جابجا شده یا چین های موجود در فلپ ها که نیاز به جابجایی مجدد، کراتیت لاملا منتشر و رشد اپیتلیال دارند) در جراحی های قرنيه لاملار شایع است اما بندرت منجر به از بین رفتن دائمی حدت بینایی می شود. بروز این عوارض مربوط به میکروکراتوم با افزایش تجربه پزشک کاهش می یابد.

 • فلپ لیز خورده: فلپ قرنیه است که از بقیه قرنیه جدا می شود. بلافاصله بعد از عمل جراحی احتمال این مسئله بیشتر است ، بنابراین به طور معمول به بیماران توصیه می شود که به خانه بروند و بخوابند تا فلپ بچسبد و بهبود یابد. به بیماران معمولاً عینک خواب یا محافظ چشم داده می شود تا چندین شب از آنها استفاده کنند تا از جدا شدن فلپ در خواب جلوگیری کنند. مدت زمان کوتاه عمل ممکن است احتمال بروز این عارضه را کاهش دهد ، زیرا زمان کمتری برای خشک شدن فلپ وجود دارد.
 • ذرات رابط فلپ: یافته ای است که اهمیت بالینی آن مشخص نیست. ذرات با اندازه های مختلف و بازتاب از نظر بالینی در حدود 38.7٪ از چشم های بررسی شده از طریق بیومکروسکوپ لامپ شکاف و در 100٪ از چشم های بررسی شده توسط میکروسکوپ کانفوکال قابل مشاهده است.
 • کراتیت ورقه ای منتشر: یک روند التهابی است که شامل تجمع گلبول های سفید خون در رابط بین فلپ قرنیه LASIK و استرومای زیرین است. به زبان محاوره ای به عنوان “شنهای سندرم صحرا” شناخته می شود زیرا در آزمایش بااسلیت لمپ ، نفوذ التهابی شبیه موجهای شن ظاهر می شود. سازمان USAeyes بروز 2.3٪ پس از لیزیک را گزارش می کند. این بیماری معمولاً با قطره چشمی استروئیدی درمان می شود. گاهی لازم است جراح چشم فلپ را بلند کرده و سلولهای انباشته شده را به صورت دستی خارج کند. DLK به علت عدم ایجاد فلپ با کراتکتومی فوتورفراکتوری گزارش نشده است.
 • عفونت: میزان بروز عفونت پاسخ دهنده به درمان 0.04٪ برآورد شده است. اکتازی قرنیه پس از لیزیک – وضعیتی که قرنیه در یک زمان متغیر پس از لیزیک شروع به برجستگی به جلو می کند و باعث آستیگماتیسم نامنظم می شود. این وضعیت شبیه به قوز قرنیه است.
 • خونریزی زیر ملتحمه: گزارشی نشان می دهد که میزان خونریزی زیر ملتحمه 10.5٪ برآورد شده است.
 • اسکار قرنیه: یا مشکلات دائمی در شکل قرنیه ، استفاده از لنزهای تماسی را غیر ممکن می کند.
 • رشد اپیتلیال: 0.01 درصد تخمین زده می شود.
 • دررفتگی فلپ ضربه ای: مواردی از دررفتگی فلپ ضربه ای دیررس تا هفت سال پس از لیزیک گزارش شده است.
 • جداشدگی شبکیه: 0.36 درصد تخمین زده شده است.
 • نئوواسکولاریزاسیون کوریوئیدال: 0.33 درصد تخمین زده شده است.
 • التهاب گوش: در حدود 0.18 درصد تخمین زده می شود.
 • نکته مهم برای کوهنوردان: اگرچه قرنیه معمولاً بعد از لیزیک نازک تر است ، اما به دلیل از بین بردن بخشی از استروما، جراحان عیوب انکساری سعی می کنند حداکثر ضخامت را حفظ کنند تا از ضعف ساختاری قرنیه جلوگیری کنند. کاهش فشار جو در ارتفاعات برای چشم بیماران لیزیک بسیار خطرناک نشان داده نشده است. با این حال ، برخی از کوهنوردان در ارتفاعات بسیار زیاد تغییر نزدیک بینی را تجربه کرده اند.

عوارض پس از عمل جراحی

شواهد زیادی در مورد احتمال عوارض طولانی مدت هنوز مشخص نشده است و ممکن است به دلیل پیشرفت تجربه اپراتور ، ابزارها و تکنیک ها تغییر کند. بهترین افت احتمالی بینایی ممکن است یک سال پس از جراحی بدون توجه به استفاده از عینک، رخ دهد.

 • دیدن پرز های شناور جلوی چشم (مگس پران): استرس مکانیکی چشمی ایجاد شده توسط LASIK امکان آسیب رساندن به شبکیه و ماکولا را دارد که باعث ایجاد شناور می شود.
 • درد نوروپاتیک چشمی (نورالژی قرنیه): نادر
 • افسردگی و خودکشی

 وب سایت FDA در لیزیک اظهار داشت ، “قبل از انجام عمل انکساری ، باید خطرات و فواید را با توجه به سیستم ارزش شخصی خودتان بسنجید و سعی کنید از تأثیر پذیرفتن توسط دوستانی که این عمل را انجام داده اند و یا پزشکان شما را به این کار تشویق می کنند ، جلوگیری کنید.” این روش شامل ایجاد یک فلپ نازک روی چشم ، جمع کردن آن برای امکان بازسازی بافت زیر لیزر و تغییر مکان فلپ است.

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم 

استفاده از اشک مصنوعی بعد از عمل لیزیک

به بیماران معمولاً یک دوره قطره چشمی آنتی بیوتیکی و ضد التهابی داده می شود. این موارد در هفته های بعد از جراحی ادامه می یابد. به بیماران گفته می شود که استراحت کنند و برای محافظت از چشم خود در برابر نور شدید و گاهی اوقات عینک محافظ برای جلوگیری از مالش چشم هنگام خواب و کاهش خشکی چشم ، عینک تیره به آنها داده می شود. همچنین لازم است چشم ها را با اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده مرطوب کرده و قطره های تجویز شده را دنبال کنند. گاهی اوقات پس از عمل، یک لنز تماسی بانداژ قرار داده می شود تا به بهبود آن کمک کند ، و به طور معمول پس از 3-4 روز برداشته می شود. بیماران باید توسط جراحان خود در مورد اهمیت مراقبت های مناسب پس از عمل به اندازه کافی آگاه شوند تا خطر عوارض را به حداقل برسانند.

تحقیقات بیشتر از سال 1991، پیشرفتهای بیشتری مانند لیزرهای سریعتر وجود دارد. مناطق لکه بزرگتر برش های فلپ بدون تیغه ؛ پچیمتری قرنیه حین عمل؛ و تکنیک های “بهینه سازی شده برای موج ” و “هدایت شده از مقابل موج” که توسط مرکز علوم نوری فوق سریع دانشگاه میشیگان معرفی شده است. هدف از جایگزینی لیزیک استاندارد در جراحی انکساری جلوگیری از تضعیف دائمی قرنیه با برشها و رساندن انرژی کم به بافتهای اطراف است. اخیراً ، تکنیک هایی مانند کراتکتومی Epi-Bowman ساخته شده است که از لمس غشای پایه اپیتلیال یا لایه Bowman جلوگیری می کند.

روش انجام عمل لیزیک با  ایجاد فلپ با لیزر فمتوسکند 

Flaporhexis.webm Flaporhexis به عنوان یک روش جایگزین برای بلند کردن فلپ، لیزر فمتو ثانویه، حلقه ساکشن نرم به قرنیه  چشم زده می شود و چشم را در جای خود نگه می دارد. این مرحله در این روش ممکن است گاهی باعث ترکیدن رگ های خونی کوچک شود ، در نتیجه خونریزی یا خونریزی زیر ملتحمه در سفید (اسکلرا) چشم ایجاد شود ، این یک عارضه جانبی بی خطر است که طی چند هفته برطرف می شود. افزایش مکش باعث کم شدن دید در چشم تحت درمان می شود. هنگامی که چشم بی حرکت است ، با برش از اپیتلیوم قرنیه و لایه بومن ، یک فلپ ایجاد می شود. این فرآیند با استفاده از میکروکراتوم مکانیکی با استفاده از تیغه فلزی یا لیزر فمتوسکند حاصل می شود که مجموعه ای از حباب های ریز و مرتب در داخل قرنیه ایجاد می کند. یک لولا در انتهای این فلپ باقی مانده است. فلپ به عقب جمع می شود ، استروما ، قسمت میانی قرنیه را نشان می دهد. روند بلند کردن و جمع شدن عقب فلپ گاهی اوقات ناخوشایند است.

بازسازی لیزر: در مرحله دوم این روش از لیزر اگزایمر (193 نانومتر) برای بازسازی استرومای قرنیه استفاده می شود. لیزر بدون آسیب رساندن به استرومای مجاور ، بافت را به روشی کاملاً کنترل شده بخار می کند. برای از بین بردن بافت نیازی به سوختن با حرارت یا برش واقعی نیست. لایه های بافت برداشته شده ضخامت ده ها میکرومتر دارد. انجام لیزر  در استروما قرنیه عمیق تر ، بهبود سریع بینایی و درد کمتری نسبت به روش قبلی ، کراتکتومی فوتورفراکتیو (PRK) فراهم می کند. در مرحله دوم ، با برداشتن فلپ ، بینایی بیمار تار می شود. آنها قادر خواهند بود فقط نور سفید اطراف نور نارنجی لیزر را ببینند ، که می تواند منجر به گمراهی خفیف شود. لیزر اگزایمر از یک سیستم ردیابی چشم استفاده می کند که وضعیت چشم بیمار را تا 4000 بار در ثانیه دنبال می کند ، پالس های لیزر را برای قرار دادن دقیق در منطقه درمان هدایت می کند. پالس های معمولی حدود 1 میلی ژول (میلی لیتر) انرژی پالس در 10 تا 20 نانو ثانیه است.

تغییر مکان فلپ بعد از اینکه لیزر لایه استرومایی را تغییر شکل داد ، فلپ LASIK توسط جراح با احتیاط بر روی ناحیه درمان قرار گرفته و از نظر وجود حباب هوا ، آوار و قرارگیری مناسب روی چشم بررسی می شود. تا زمانی که ترمیم کامل نشود ، فلپ با چسبندگی طبیعی در موقعیت خود باقی می ماند.

فرق لیزیک با PRK (کراتکتومی فوتورفراکتیو)

 PRK جراحی لیزر چشم است که با تغییر شکل قرنیه، خطاهای انکساری دید را اصلاح می کند. قرنیه وظیفه شکست (یا خمش) نور به سمت مرکز شبکیه را دارد و اشکال انکساری هنگامی رخ می دهد که شکل قرنیه باعث خارج شدن تصویر از مرکز شبکیه شود. PRK انحنای قرنیه را تغییر می دهد به طوری که بعد از آن قرنیه نور را به درستی خم می کند. این یک درمان موثر برای نزدیک بینی (میوپی) ، دور بینی (هایپروپی) و / یا آستیگماتیسم است. PRK اولین جراحی انکساری لیزر بود که در سال 1995 توسط FDA تأیید شد. لیزیک چند سال بعد تأیید شد و امروزه انواع مختلفی از جراحی های لیزر چشم در دسترس است. PRK می تواند برای افرادی که کاندیدای ایده آل برای لیزیک نیستند ، یک گزینه مطمئن و موثر باشد.

تصویر برش (فلپ) در عمل لیزیک چشم

تفاوت عمل لیزیک و عمل PRK چشم، در ایجاد فلپ (برش) است.

در یک بررسی سیستماتیک که فرق لیزیک با  PRK انجام شد نتیجه گیری شد که:

لیزیک زمان بهبودی کمتری دارد و درد کمتری دارد.

این دو تکنیک پس از یک دوره یک ساله نتایج مشابهی دارند.

یک بررسی سیستماتیک در سال 2017 عدم قطعیت در بینایی را نشان داد ، اما در یک مطالعه مشخص شد که ، کسانی که PRK انجام می دهند ، احتمال اصلاح بیش از حد نسبت به LASIK دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =