درباره لنز, سلامت

عیوب انکساری چیست؟

انکسار نور در چشم

در مطب یا سایت های چشم پزشکی و بینایی سنجی حتما با اصطلاح عیوب انکساری مواجه شده اید. منظور از انکسار نور در چشم ، مسیری است که نور از اشیای موجود در میدان بینایی تا تشکیل تصویر واضحی در داخل چشم‏ طی می‏ کنند. سیستم بینایی چشم ما بعد از دریافت نور و پردازش شعاع های نورانی به صورت امواج الکتریکی و سپس ارسال آن به سمت مغز، منجر به همان چیزی می‏ شود که ما به دیدن تعبیر می ‏کنیم. هر گونه اختلال در این مسیر، عیب انکساری نامیده میشود . عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی، استیگماتیسم و پیرچشمی میشود.

اصلاح تاری دید ناشی از عیوب انکساری به سه روش انجام میگیرد،

  1. عینک: عینک با تمرکز نور بر روی پرده شبکیه باعث تصحیح بینایی می شوند.
  2. لنزهای تماسی: در حال حاضر لنزهای تماسی متعددی در دسترس می باشند. انتخاب لنز مناسب هر فرد بستگی به نوع عیب انکساری و روش زندگی و فعالیت های معمول فرد دارد.
    لنز تماسی و عینک با تمرکز نور بر روی پرده شبکیه باعث تصحیح بینایی می شوند.
    طبیعی است که بخواهیم در بعضی  جلسات ، مراسمات ، زمان ورزش و … برای راحتی ، امنیت و یا زیبایی بیشتر عینک را کنار بگذاریم اما با برداشتن عینک دید خوبی نخواهیم داشت و در برقراری ارتباط یا انجام کار های دقیق چشمی دچار مشکل میشویم. در چنین مواردی پس از معاینه چشم در صورتی که شرایط استفاده از لنز تماسی (لنز طبی)  را داشته باشیم میتوانیم از لنز طبی  به جای عینک استفاده کنیم.
  3. جراحی عیوب انکساری: اکثر روش های جراحی عیوب انکساری با اصلاح انحنای قرنیه ( در صورتی که قرنیه چشم شرایط انجام جراحی را داشته باشد. )، باعث بهبود بینایی می شوند.

 

عوامل مؤثر در انکسار نور و نمره چشم

شکل قرنیه، قدرت عدسی چشم و اندازه چشم عواملی هستند که مسئول واضح بودن تصاویر اشیا بر روی شبکیه می‏ باشند. برای اینکه فردی بدون عینک بتواند بینایی کاملی داشته باشد لازم است تمامی این اجزا در تناسب با یکدیگر باشند. در غیر این صورت عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی ایجاد می‏ شود.

عیوب انکساری با واحدی بنام دیوپتر اندازه‏ گیری می‏ شود. دیوپتر نشان‏ دهنده میزان نمره عینک شماست. هرچه میزان دوربینی یا نزدیک‏ بینی بیشتر باشد، نسخه عینک شما نمره بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =