عمومی

علت خشکی چشم و روش های درمان خشکی چشم

خشکی چشم و راه درمان خشکی چشم

علت خشکی چشم و روش های درمان خشکی چشم

خشکی چشم در هر سطحی (اولیه تا پیشرفته) احساس ناراحتی ایجاد می کند. اگر چشمان شما خشک است، ممکن است چشمان شما بسوزد، اشک ریزش داشته باشد و یا احساس شن ریزه در چشم داشته باشید. ممکن است در موقعیت های خاص ، مانند هواپیما، در یک اتاق تهویه مطبوع که هوا در جریان است، هنگام دوچرخه سواری یا پس از چند ساعت تماشای صفحه کامپیوتر، علائم این بیماری را تجربه کنید. یکی از شایع ترین بیماری های چشم، خشکی چشم است که بسیاری از افراد از عوارض این بیماری رنج میبرند. این بیماری در بسیاری از افراد به علت عدم آگاهی مشکلات زیادی را برای آنها بوجود می آورد. ما در این مطلب به توضیح خشکی چشم، علائم و روش های درمان خشکی چشم میپردازیم.

علت خشکی چشم چیست؟

بیماری خشکی چشم هنگامی رخ می دهد که غدد اشکی قادر به تهیه اشک مناسب و یا کافی برای چشم نباشند. به دلایل زیادی اشک می تواند ناکافی و ناپایدار باشد. در این  صورت لایه اشکی به درستی سطح چشم را نمیپوشاند و این بی ثباتی اشک، منجر به التهاب و آسیب سطح چشم می شود.

علت خشکی چشم و راه های درمان خشکی چشم

وقتی لایه اشکی به درستی سطح چشم را نمیپوشاند، بی ثباتی اشک، منجر به خشکی چشم می شود.

علائم خشکی چشم

علائم و نشانه ها، که معمولاً هر دو چشم را همزمان درگیر می کند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و قرمزی چشم
 • سوزش یا سوزش
 • تاری دید در زمان خستگی
 • احساس شن و ماسه یا ریگ (انگار چیزی در چشم است.)
 • آبریزش چشم، که پاسخ بدن در برابر تحریک خشکی چشم است.
 • مخاط رشته ای در چشم یا اطراف آن
 • مشکل رانندگی در شب
 • پلک های سنگین
 • ناتوانی در گریه
 • مشکل در استفاده از لنزهای تماسی (لنز طبی و رنگی)
 • مشکل خواندن، کار با رایانه یا هر فعالیتی که نیاز به بینایی متمرکز داشته باشد.
 • خستگی چشم

برای درمان خشکی چشم چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن علائم و نشانه های طولانی مدت خشکی چشم، از جمله قرمزی، سوزش، خستگی یا دردناک بودن چشم، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند اقدامات لازم را برای تعیین آنچه چشم شما را آزار می دهد انجام دهد یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

چه وقت برای درمان خشکی چشم به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنیم؟

در صورت ابتلا به خشکی چشم حاد و عدم بهبود با استفاده از روش های درمان خشکی چشم در خانه، باید به پزشک مراجعه کنیم.

نقش غدد اشک و مجاری اشک در خشکی چشم

هر دلیلی که تولید لایه اشکی سالم سطح چشم را مختل کند منجر به این بیماری میشود. اشک کامل دارای سه لایه است:

 • یک لایه مخاط داخلی که باعث می شود کل اشک به چشم بسته نشود.
 • یک لایه میانی آبکی (ضخیم ترین لایه) برای مرطوب نگه داشتن چشم ، دفع باکتری ها و محافظت از قرنیه.
 • یک لایه روغنی بیرونی برای صاف نگه داشتن سطح اشک برای چشم و جلوگیری از تبخیر لایه های دیگر.

این ترکیب به طور معمول سطح چشمان شما را روان، صاف و شفاف نگه می دارد. مشکلات موجود در هر یک از این لایه ها می تواند باعث خشکی چشم شود.

اختلال در تولید اشک چشم و رابطه آن با خشکی چشم

هرمشکلی در تولید اشک منجر به خشکی چشم میشود، برای درمان خشکی چشم باید اشک را بهبود ببخشیم.

حقایقی درباره اشک

 1. تولید اشک اهداف زیادی برای چشم دارد. در واقع ، شما هر سال 15 تا 30 گالن اشک تولید می کنید.
 2. بیش از یک نوع اشک داریم!
 3. اشک برای کمک به شما در داشتن دیدن واضح و حفظ سلامت چشم ضروری است. اشک همچنین می تواند به برقراری ارتباط با احساسات شما کمک کند.
 4. اشک فقط آب و نمک نیست. ساختاری مشابه بزاق دارند و حاوی آنزیم ، لیپید ، متابولیت و الکترولیت هستند.

بدن شما سه نوع اشک ایجاد می کند:

 1. اشکهای پایه برای چربی ، تغذیه و محافظت از قرنیه شما در تمام مدت در چشمان شما هستند. اشکهای پایه به عنوان یک محافظ ثابت بین چشم و سایر نقاط جهان عمل می کنند و خاک و بقایا را از شما دور می کنند.
 2. در صورت نیاز به شستشوی مواد تحریک کننده مضر مانند دود ، اجسام خارجی یا بخار پیاز، اشک رفلکسی ایجاد می شود. چشمان شما آنها را در مقادیر بیشتری نسبت به اشکهای پایه آزاد می کند و ممکن است حاوی آنتی بادی بیشتری برای کمک به مبارزه با باکتری ها باشد.
 3. اشکهای احساسی در پاسخ به شادی ، غم ، ترس و سایر حالات عاطفی تولید می شوند. برخی دانشمندان پیشنهاد کرده اند که اشکهای احساسی حاوی هورمونها و پروتئینهای اضافی هستند که در اشکهای پایه یا رفلکس وجود ندارند.

بدن ما چگونه اشک تولید میکند؟

غدد اشکی بالای هر چشم وظیفه تولید اشک را دارد. هنگامی که پلک می زنید، اشک در سطح چشم پخش می شود. سپس اشک به سوراخ، در گوشه های پلک های بالا و پایین شما تخلیه می شود. سپس اشک های شما قبل از تخلیه در بینی از طریق کانال های کوچک پلک و مجاری  عبور می کند. در آنجا، اشک یا تبخیر می شود و یا دوباره جذب می شود.

خوب است بدانید گاهی اوقات نوزادان با انسداد مجرای اشکی متولد می شوند، این شرایط معمولاً خود به خود برطرف می شود. همچنین عفونت چشم، تورم، آسیب یا تومور می تواند باعث انسداد مجرای اشک در بزرگسالان شود.

وقتی مقدار زیادی اشک های احساسی یا رفلکس ایجاد می شوند، سیستم تخلیه اشکی را تحت فشار قرار می دهند. به همین دلیل است که این اشک ها می توانند از چشمان شما بیرون بریزند، روی گونه های شما پایین بیایند و گاهی از بینی شما بیرون بیایند.

بعد از توضیح و گفتن خوبی های اشک باید زمانی را هم تصور کنید که اگر در تولید اشک اختلالی ایجاد شود چه اتفاقی می افتد و همچنین دلایل اختلال کارکرد اشک چیست؟

دلایل اختلال در کارکرد لایه اشک موارد زیادی است، از جمله تغییرات هورمون، بیماری خود ایمنی، غدد پلک ملتهب یا بیماری آلرژیک چشم.

برای برخی از افراد، علت خشکی چشم کاهش تولید اشک یا افزایش تبخیر اشک است.

کاهش تولید اشک

خشکی چشم ممکن است هنگامی ایجاد شود که مشکل در تولید میزان کافی قسمت آبکی لایه اشکی است. اصطلاح پزشکی این بیماری keratoconjunctivitis sicca  است.

دلایل عمده کاهش تولید اشک عبارتند از:
 • سالخوردگی
 • برخی از شرایط پزشکی از جمله سندرم شوگرن، بیماری آلرژیک چشم، آرتریت روماتوئید، لوپوس، اسکلرودرمی، پیوند در مقابل بیماری میزبان، سارکوئیدوز، اختلالات تیروئید یا کمبود ویتامین A.
 • داروهای خاصی از جمله آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها، هورمون درمانی جایگزین، داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون بالا، آکنه، کنترل بارداری و پارکینسون.
 • حساسیت عصب قرنیه ناشی از استفاده از لنزهای تماسی، آسیب عصبی یا ناشی از جراحی لیزر چشم، اگرچه علائم خشکی چشم مربوط به این روش معمولاً موقتی است.
افزایش تبخیر اشک

ممکن است مجاری غدد کوچک لبه پلک های شما (غدد میبومیا) که لایه ی چربی اشک را تولید میکند مسدود شود. غدد میبومین مسدود شده بیشتر در افراد مبتلا به روزاسه یا سایر اختلالات پوستی دیده می شود. در این صورت لایه چربی وجود نداشته یا نازک است پس مانع  تبخیر لایه آبکی نمیشود.

دلایل عمده افزایش تبخیر اشک عبارتند از:
 • بلفاریت خلفی (اختلال عملکرد غده میبومیا).
 • پلک زدن کمتر، که از بیماری های ثانویه و وابسته به بیماری های دیگر است و اغلب به دنبال آنها اتفاق می افتد از جمله این بیماری ها میتوان به بیماری پارکینسون اشاره کرد.
 • هنگامی که در حین انجام فعالیتهای خاص تمرکز می کنید، مانند هنگام خواندن، رانندگی یا کار با کامپیوتر.
 • مشکلات پلک، مانند چرخش لبه پلک ها به سمت خارج (ectropion) و چرخش لبه پلک ها به داخل (entropion).
 • آلرژی چشم.
 • مواد نگهدارنده در قطره های چشم موضعی.
 • باد، دود یا هوای خشک.
 • کمبود ویتامین A.

عوارض خشکی چشم

افرادی که خشکی چشم دارند ممکن است این عوارض را تجربه کنند:

 • عفونت چشم: اشکهای شما از سطح چشم شما در برابر عفونت محافظت می کند. بدون وجود لایه اشکی پایدار و کافی، احتمال خطر ابتلا به عفونت چشم وجود دارد.
 • کاهش کیفیت زندگی. خشکی چشم می تواند انجام فعالیت های روزمره مانند مطالعه را دشوار کند.
 • آسیب به سطح چشم شما. در صورت عدم درمان، خشکی شدید چشم ممکن است منجر به التهاب چشم، سایش سطح قرنیه، زخم های قرنیه و کاهش بینایی شود.

پیشگیری و درمان خشکی چشم

اگر خشکی چشم دارید، به موقعیت هایی توجه کنید که برای شما علائم خشکی چشم ایجاد و یا علائم آن را تشدید می کنند. سپس برای جلوگیری از علائم خشکی چشم، راه هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در آن شرایط پیدا کنید.

برای مثال:

از قرار گرفتن چشم ها در برابر باد جلوگیری کنید. مثل سشوار،  بخاری و کولر اتومبیل، تهویه هوا یا پنکه را به سمت چشم خود هدایت نکنید.

رطوبت را به هوا اضافه کنید: در زمستان، یک دستگاه بخور می تواند رطوبت را به هوای داخلی خشک اضافه کند.

 

برای پیشگیری از خشکی چشم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

خشکی چشم در سالخوردگی (بالای 50سال)

با افزایش سن تولید اشک کاهش می یابد. خشکی چشم بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود. بنا براین بهتر است در سنین بالای 50 سال از عینک آفتابی، عینک های فوتوکروم (که عدسی های عینک در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید به رنگ تیره در می آیند و جلوی این اشعه خطرناک را میگیرند و یک سایه جلوی چشم شما ایجاد میکند) و قطره های اشک مصنوعی استفاده کنند.

خشکی چشم در خانم ها

خشکی چشم از بیماری های وابسته به جنس است و کمبود اشک بیشتر در خانم ها دیده می شود، به خصوص اگر آنها به دلیل بارداری، استفاده از قرص های ضد بارداری یا یائسگی دچار تغییرات هورمونی شوند. پس خانم ها باید یشتر مراقب باشند و به راه های پیشگیری و درمان خشکی چشم را که در ادامه توضیح میدهیم توجه بیشتری داشته باشند.

تاثیر کم آبی بدن بر خشکی چشم:

این بیماری هنگامی رخ می دهد که غدد اشکی قادر به تهیه اشک مناسب و یا کافی برای چشم نباشند. به دلایل زیادی اشک می تواند ناکافی و ناپایدار باشد. در این  صورت لایه اشکی به درستی سطح چشم را نمیپوشاند و این بی ثباتی اشک، منجر به التهاب و آسیب سطح چشم می شود.

مهمترین  و بیشترین جز تشکیل دهنده لایه اشک از آب تشکیل شده است. اگر بدن شما کم آب باشد ، این قسمت از لایه اشکی ممکن است کم باشد. در نتیجه ، سطح چشم شما ممکن است تحریک و دچار آسیب شود ، که می تواند منجر به تاری دید شود. برای مطالعه بیشتر در مورد تاثیر کم آبی بر خشکی چشم و راه های درمان آن ناشی از کم آبی بدن اینجا کلیک کنید.

تاثیر کم آبی بدن بر چشم

کم آبی بدن منجر به خشکی چشم میشود.

 رعایت رژیم غذایی در افراد دچار خشکی چشم

رژیم غذایی کم ویتامین A، که در کبد، هویج و کلم بروکلی وجود دارد و یا اسیدهای چرب امگا 3 کم که در ماهی، گردو و روغن های گیاهی یافت می شود. منجر به خشکی چشم میشود.

کمبود شدید ویتامین A می تواند منجر به این بیماری شود، یک بیماری جدی که می تواند منجر به کوری شود. در برخی مطالعات، مقادیر بالای ویتامین A با کاهش خطر آب مروارید و دژنراسیون ماکولای وابسته به سن ارتباط داشت.

چربی های امگا 3 همچنین ممکن است با کمک به تولید اشک بیشتر، به افرادی که بیماری خشکی چشم دارند کمک کند. با این شرایط، کمبود اشک باعث خشکی، ناراحتی و گاهی اوقات تاری دید می شود.

برای افزایش اسیدهای چرب امگا 3، منابع غنی مانند ماهی، بذر کتان، دانه های چیا، سویا و آجیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. امگا 3 را می توان در روغن های پخت و پز مانند کلزا و روغن زیتون نیز یافت.

پیشگیری و درمان خشکی چشم با مواد سرشار از امگا3

مواد خوراکی سرشار از امگا3، برای تقویت بینایی و پیشگیری از خشکی چشم توصیه میشود.

استفاده از عینک آفتابی یا سایر عینک های محافظ چشم را الویت قرار دهید

وقتی دچار خشکی چشم هستید، به نظر می رسد هر تحریکی آن را بدتر می کند. چشمان شما بسیار تحریک پذیرتر است، هر چیزی مانند باد، خاک، گرد و غبار و حتی گرده باعث تحریک بیشتر چشمان شما می شود. هنگامی که در بیرون از منزل هستید، مهم است که از چشمان خود نه تنها در برابر ذراتی که به چشمان شما برخورد دارد، بلکه در برابر اشعه ماورا UV بنفش نیز محافظت کنید.

با وجود خشکی چشم، اولین چیزی که باید در عینک آفتابی به دنبال آن باشید این است که دارای بهترین محافظت در برابر UVA و UVB است. عینک آفتابی که برای پیشگیری و بهبود خشکی چشم تهیه میکنید باید با برچسبی که حداقل 98٪ انسداد اشعه ماورا بنفش را نشان می دهد، برچسب گذاری شده باشد. هرچه درصد مسدود کردن اشعه UV بالاتر باشد، بهتر است. پس برای پیشگیری و درمان خشکی چشم، عینک آفتابی با 100٪ محافظت در برابر UVA و UVB بهترین است.

استفاده از عینک آفتابی باعث جلوگیری از خشک چشم می شود

استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از خشکی چشم

استراحت چشم

در حین انجام کارهای طولانی، استراحت چشم انجام دهید. اگر مشغول خواندن یا انجام کار دیگری هستید که نیاز به تمرکز بصری دارد، به طور دوره ای استراحت کنید. چشمان خود را برای چند دقیقه ببندید. یا چند ثانیه به طور مکرر پلک بزنید تا اشک به صورت یک لایه هموار بر روی چشمان شما پخش شود.

هنگام استفاده از لپ تاپ و موبایل به چشم های خود استراحت بدهید

استراحت چشم هنگام استفاده از وسایل دیجیتال احتمال ابتلا به خشکی چشم را کاهش می دهد.

 با عینک طبی خود آشتی کنید

در صورتی که برای شما عینک تجویز شده است، حتما از عینک خود استفاده کنید و این مسئله را فراموش نکنید. اگر دید چشمان شما نیاز به اصلاح داشته باشد اما از عینک یا لنز طبی استفاده نکنید،  بدلیل فشار روی چشم ها و تلاش مداوم چشم ها برای داشتن وضوح دید، چشم ها تحریک میشود، پس خون رسانی به چشم بیشتر میشود و اشک انعکاسی تولید شده که از کیفیت کمتری به نسبت اشک پایه برخوردار است و منجر به خشکی چشم میشود. بسیاری از افراد تاری دید خود را با مالش  چشم و تنگ کردن شکاف پلکی جبران میکنند که در این صورت چشم بیشتر تحریک میشود.

اگر عینک طبی دارید همیشه از آن استفاده کنید

برای جلوگیری از خشکی چشم از عینک طبی خود استفاده کنید.

مراقب رطوبت هوای محیط خود باشید

هوا در ارتفاعات، مناطق کویری و هواپیما ها می تواند بسیار خشک باشد. هنگام گذراندن وقت در چنین محیطی ممکن است مفید باشد که مرتباً چند دقیقه چشم خود را ببندید تا تبخیر اشک شما به حداقل برسد. اگر در مناطق خشک زندگی میکنید میتوانید برای جبران رطوبت محیط از دستگاه های بخور استفاده کنید.

افزایش رطوبت محیط برای جلوگیری از ابتلا به خشکی چشم موثر است

اگر چشمان حساس و مستعد خشکی چشم دارید، در محیط زندگی خود از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید

صفحه رایانه خود را پایین تر از سطح چشم قرار دهید

اگر صفحه رایانه شما از سطح چشم (صورت) بالاتر است، برای مشاهده صفحه چشم خود را بازتر می کنید. صفحه رایانه خود را در زیر سطح چشم قرار دهید تا چشم خود را به اندازه زیاد باز نکنید. این به کند شدن تبخیر اشک کمک می کند. اگر زیاد ار دستگاه های دیجیتال استفاده میکنید، توصیه میکنیم برای حفط سلامت چشم هایتان در برابر اشعه آبی ساطع از دستگاه های دیجیتال این مقاله را نیز بخوانید.

لپ تاپ را پایین تر از چشم خود قرار دهید.

زاویه صحیح قرار دادن لپ تاپ، که تاثیر زیادی در پیشگیری از خشکی چشم افرادی که ساعت ها با لپ تاپ کار میکنند دارد.

سیگار را ترک کنید و از استعمال دخانیات خودداری کنید

سندرم خشکی چشم بیش از دو برابر افراد غیر سیگاری در افراد سیگاری تأثیر می گذارد. دود حاوی سمومی است که چشم را تحریک می کند و باعث خشک شدن چشم می شود و حتی آن را تشدید می کند (به خصوص اگر از لنز طبی استفاده می کنید.)

اگر سیگار می کشید، از یک متخصص برای تهیه یک استراتژی ترک سیگار که به احتمال زیاد برای شما مفید است کمک بخواهید. اگر سیگار نمی کشید، از افرادی که سیگار می کشند دوری کنید. دود می تواند علائم خشکی چشم را بدتر کند.

برای سلامت چشمان خود دخانیات را ترک کنید.

استفاده از دخانیات باعث ابتلا به خشکی چشم می شود.

در استفاده از لنز طبی محتاط باشید

اگر از لنز طبی (لنز طبی و رلنز رنگی) استفاده میکنید باید بسیار محتاط باشید و آگاهانه انتخاب کنید. اول باید از خود بپرسید چند روز در هفته و چند ساعت در روز میخواهید از لنز چشمی خود استفاده کنید ؟

اگر قصدتان از تهیه لنز طبی برای مهمانی ها و مراسمات و … است و بقیه طی روز از عینک استفاده میکنید، احتمال ایجاد خشکی چشم شما کم تر است و شما در انتخاب لنز طبی و رنگی آزادتر هستید. اما اگر از لنز طبی به طور روزمره و به جای عینک استفاده میکنید، باید در انتخاب لنز چشمی و مایع لنز توجه بیشتر داشته باشید. در این صورت به شما لنز های فصلی با آبرسانی و اکسیژن رسانی بالا را توصیه میکنم. در صورت انتخاب لنز های فصلی یا لنز ماهانه با راحتی بالا و رعایت اصول بهداشتی مراقبت از لنزطبی، امکان ابتلا به خشکی چشم و یا تشدید آن به حداقل میرسد.

برای جلوگیری از ابتلا به خشکی چشم، حتما لنز طبی و لنز رنگی را تحت نظر اپتومتریست استفاده کنید

استفاده سر خود و یا تحت نظر افراد غیرمتخصص از لنزهای طبی و رنگی باعث ابتلابه خشکی چشم میشود.

 به طور مرتب از اشک مصنوعی استفاده کنید

اگر دچار خشکی چشم مزمن هستید ، حتی در صورت ناراحتی چشم ، از قطره اشک مصنوعی چشم استفاده کنید تا لایه اشکی خوبی داشته باشید. اشک های مصنوعی به دو نوع تقسیم میشوند:

 1. اشک مصنوعی دارای نگهدارنده (که روی لنزچشمی قابل استفاده نیستند)
 2. اشک مصنوعی بدون نگهدارنده ( قابل استفاده روی لنز های چشمی)

در چه صورت از اشک مصنوعی استفاده کنم؟

 • در صورتی که در روز چند ساعت به دستگاه های دیجیتال مثل گوشی، لپتاپ و … خیره میشوید.
 • در صورتی که در زمان انجام کار های دقیق چشمی دچار اشک ریزش هستید، البته در این صورت توصیه میکنیم حتما یکبار برای معاینه چشم اقدام کنید تا مطمئن شوید که دچار ضعف بینایی نیستید.
 • در صورتی که از لنز طبی یا لنز رنگی استفاده میکنید. و در هر شرایط دیگری که علائم این عارضه تشدید میشود.

معرفی انواع اشک مصنوعی

تیرلوز (Tearlose)

از قطره های اشک مصنوعی دارای نگهدارنده (غیر قابل استفاده بر روی لنزچشمی) برای تسکین موقتی و جلوگیری از سوزش، ناراحتی و تحریک ناشی از خشکی چشم و استفاده از آن به عنوان محافظ در برابر تحریک بیشتر، یا قرار گرفتن در معرض باد یا آفتاب، روغن کاری مانند اشک ارائه می دهد.

مقدار و نحوه مصرف:

روزانه 3 یا 4 بار یا در صورت لزوم یک یا دو قطره در چشم (های) آسیب دیده تزریق کنید.

قطره اشک مصنوعی تیرلوز

برای رفع خشکی چشم از قطره های اشک مصنوعی تیرلوز استفاده کنید.

قطرهای چشمی اویزور AVIZOR 

 • قطره اشک مصنوعی لکری فرش مویسچر اویزور برای برطرف ساختن آثار حساسیت، خشکی و خستگی چشم با رطوبت دهی بالا برای دید بهتر توصیه میشود.
 • قطره لکری فرش کلینینگ اویزور (تمیز کننده AVIZOR) علاوه بر رطوبت دهی عمل پاک کنندگی لنز هنگامیکه لنز برروی چشم قرار دارد را نیز انجام می دهد. بخاطر خاصیت پاک کنندگی و فرمول ویژه آن، این قطره به ویژه به کسانی توصیه میشود که برای مدت طولانی از لنز تماسی استفاده می کنند.
 • قطره کامفورت اویزور Avizor Lacrifresh Comfort یک راه حل روان کننده موثر است و بلافاصله چشم ها را تسکین و شادابی می بخشد. این یک مایع برای لنزهای سفت و سخت و نرم است ، به شما امکان روغن کاری و مرطوب سازی برای بهبود راحتی در استفاده از آن را می دهد. این اثرات ناشی از آب و هوای خارجی، تهویه هوا، کار طولانی مدت با رایانه یا گرد و غبار معلق مانند تحریک، خشکی چشم یا خستگی چشم را به حداقل می رساند.
مقدار و نحوه مصرف:

بدون نیاز به خارج کردن لنز ۱الی ۲ قطره از محصول را برروی چشم ریخته و چند بار پلک بزنید.

قطره اشک مصنوعی اویزور جهت رفع خشکی چشم

 

قطره های چشمی رنیو RENU  (قابل استفاده برروی لنز چشمی)

قطره چشمی Renu MultiPlus به حداقل رساندن ناراحتی مربوط به خشکی چشم کمک می کند. آنها اشک کافی برای  چشم و حتی لنزهای تماسی را فراهم می کنند، به خصوص در شرایط وزش باد و یا در محیط های گرد و غبار و خشک.

برای رفع خشکی چشم و همچنین تامین رطوب کافی چشم هنگامی که از انواع لنز طبی و رنگی استفاده میکنید این قطره بهترین انتخاب است.

قطره اشک مصنوعی آرتلاک ARTELAC (قابل استفاده برروی لنز چشمی)

Artelac® Lipids محصولی ایده آل برای ایجاد تسکین قوی در طولانی مدت برای خشکی چشم است. استفاده ازاین قطره آسان، قابل تحمل و ایمن است. قطره های اشک مصنوعی آرتلاک برای آرامش و تسکین علائم خشکی چشم  مانند سوزش، خستگی، احساس ریگ، مات شدن و یا ایجاد خراش سطح چشم، چشم ها را مرطوب می کنند. قطره آرتلاک فاقد مواد نگهدارنده است.

در صورتی که با این روش ها خشکی چشم رفع نگردد باید به دنبال علت اصلی آن باشیم، درمان ها بسته به علت خشکی چشم می توانند متفاوت باشند.

بسیاری از درمان ها شامل درمان منبع اصلی خشکی چشم است. اگر خشکی چشم شما به دلیل بیماری دیگری باشد، پزشک آن بیماری را درمان می کند. یا اگر خشکی چشم شما به دلیل مصرف دارویی است ، ممکن است پزشک توصیه کند به داروی دیگری روی بیاورید. اگر مشکل ساییدگی لنز طبی است، ممکن است اپتومتریست یا بینایی سنج نوع دیگری از لنز را توصیه کند یا تعداد ساعات استفاده از لنز را کاهش دهد. در صورت خشکی شدید چشم، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به هیچ وجه از لنزهای تماسی (لنزهای رنگی و طبی) استفاده نکنید.

قطره اشک مصنوعی آرتلاک

قطره اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده آرتلاک

سایر درمان های خشکی چشم

 • دارو – سیکلوسپورین، داروی ضد التهاب ، تنها داروی تجویز شده برای درمان خشکی چشم است. آسیب قرنیه را کاهش می دهد، تولید اشک را افزایش می دهد و به بهبود آن کمک می کند. ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا دارو اثر کند. در برخی موارد خشکی شدید چشم، پزشک ممکن است استفاده کوتاه مدت از قطره های چشم کورتیکواستروئید را برای کاهش التهاب توصیه کند.
 • شاخه های اشکی – این روش درمانی شامل بسته شدن سوراخ های تخلیه اشک است. اینها دهانه های دایره ای کوچکی در گوشه های داخلی پلک ها هستند که در آنجا اشک از چشم به بینی می ریزد. پلاگین های اشکی، که به آنها شاخه های پونکتال نیز گفته می شود، می تواند بدون درد توسط چشم پزشک وارد شود. فرد معمولاً آنها را احساس نمی کند. برخی از انواع دوشاخه ها موقتی هستند اما برخی دیگر دائمی هستند.
 • کوتر پانکتال – این یک جراحی ساده برای موارد شدید خشکی چشم است که سوراخ های تخلیه را برای همیشه بسته می کند. این کمک می کند که مقدار کمی اشک روی چشم برای مدت زمان طولانی تری حفظ شود.
 • رژیم غذایی و مکمل ها – در برخی از بیماران با خشکی چشم، مکمل ها یا منابع غذایی (مانند ماهی تن) از اسیدهای چرب امگا 3 (به ویژه DHA و EPA) ممکن است به علائم کمک کنند. قبل از استفاده از مکمل های غذایی یا ویتامین ها با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید.

 

 

نتیجه گیری:

خشکی چشم در موارد حاد یک عارضه بسیار دردناک برای بیمار است. پس همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. همه افراد می توانند برای جلوگیری از ابتلا به خشکی چشم از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنند همچنین کارهایی که باعث این عارضه میشود (مثل استفاده نکردن از عینک آفتابی، کار زیاد با وسایل دیجیتال، در معرض وزش باد قرار گرفتن، زندگی در اقلیم گرم و خشک و …) را انجام ندهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =