عمومی, سلامت

عمل PRK چیست؟ (فوتورفراکتیو کراتکتومی)

عمل حذف عینک

PRK  (فوتورفراکتیو کراتکتومی)

 PRK جراحی لیزر چشم است که با تغییر شکل قرنیه ، خطاهای انکساری دید را اصلاح می کند. قرنیه وظیفه شکست (یا خمش) نور به سمت مرکز شبکیه را دارد و اشکال انکساری هنگامی رخ می دهد که شکل قرنیه باعث خارج شدن تصویر از مرکز شبکیه شود. PRK انحنای قرنیه را تغییر می دهد به طوری که بعد از آن قرنیه نور را به درستی خم می کند. این یک درمان موثر برای نزدیک بینی (میوپی) ، دور بینی (هایپروپی) و / یا آستیگماتیسم است. PRK اولین جراحی انکساری لیزر بود که در سال 1995 توسط FDA تأیید شد. لیزیک چند سال بعد تأیید شد و امروزه انواع مختلفی از جراحی های لیزر بینایی در دسترس است. PRK می تواند برای افرادی که کاندیدای ایده آل برای لیزیک نیستند ، یک گزینه مطمئن و موثر باشد.

نامزدها و معیارهای  PRK ، LASIK ، LASEK و سایر جراحی های لیزر چشم با روش های کمی متفاوت انجام می شود. این تکنیک ها ، همراه با زمان بهبودی و هزینه ، ممکن است نوعی جراحی بینایی با لیزر را به گزینه دیگری برای شما تبدیل کند. به عنوان مثال ، PRK برای دسترسی به قرنیه اپیتلیوم را به طور کامل از بین می برد و سپس اپیتلیوم دوباره رشد می کند. در لیزیک و برخی از انواع دیگر ، به جای آن یک فلپ در اپیتلیوم و بخشی از قرنیه ایجاد می شود. فلپ برای جراحی به عقب جمع شده و پس از آن در جای خود قرار می گیرد. از آنجا که در PRK هیچ فلپ ایجاد نمی شود ، اغلب برای افرادی که بافت قرنیه بسیار نازکی دارند توصیه می شود. همچنین برای کسانی که خشکی چشم دارند می تواند انتخاب خوبی باشد ، زیرا روش فلپ گاهی علائم خشکی چشم را بدتر می کند. PRK همچنین ممکن است گزینه بهتری برای افرادی باشد که بیشتر در معرض آسیب دیدگی چشم هستند ، مانند ورزش یا مشاغل خاص. ضربه خوردن به آن می تواند فلپ را از جای خود خارج کند ، حتی بعد از بهبود آن. نامزدهای خوب برای جراحی بینایی با لیزر باید معیارهای خاصی را داشته باشند ، از جمله داشتن سلامت کلی چشم و نسخه ثابت نمره چشم.

انجام PRK و سایر جراحی های لیزر چشم نزدیک بینی یا دوربینی را که هنوز در حال پیشرفت است متوقف نمی کند. اگر نسخه نمره چشم شما حداقل یک سال قبل از جراحی ثابت نباشد ، بینایی شما پس از جراحی به طور بالقوه کاهش می یابد. همچنین توجه به این نکته مهم است که PRK از پیرچشمی جلوگیری نمی کند ، یا از بین رفتن نزدیک بینایی مربوط به سن که از حدود 40 سالگی آغاز می شود ، جلوگیری می کند. برای اکثر کسانی که پس از PRK پیرچشمی پیدا می کنند ، استفاده از عینک مطالعه برای کارهای نمای نزدیک ساده ترین راه حل است.

برای اینکه بفهمید کاندیدای PRK هستید یا خیر ، باید برای معاینه چشم پزشکی به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک بررسی می کند که آیا شما تمام معیارها را رعایت کرده اید و سپس به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید PRK برای شما مناسب است یا خیر.

PRK چگونه انجام می شود؟

ابتدا جراح چشم یا متخصص مراقبت از چشم (اپتومتریست) قطره های بی حسی را در چشمان شما میچکاند. آنها همچنین ممکن است از شما بپرسند که اگر احساس عصبی می کنید دوست دارید یک آرامبخش بخورید. سپس جراح شما یک اسپکولوم را روی چشم های شما قرار می دهد تا از پلک زدن شما جلوگیری کند. برخی از جراحان PRK از حلقه مکش نیز برای بی حرکت نگه داشتن چشم استفاده می کنند. فشار کمی از حلقه مکش احساس خواهید کرد، اما قطره های بی حس کننده سایر احساسات چشم را مسدود می کند. در مرحله بعد ، جراح شما لایه بالایی سلولهای قرنیه (اپیتلیوم) را برداشته و به لایه بعدی قرنیه دسترسی می یابد.

بسته به جراح ، با ابزار جراحی ، محلول الکل یا دستگاه “بوف” برداشته می شود. پس از حذف اپیتلیوم ، شما روی یک چراغ هدف تمرکز خواهید کرد. در حالی که تمرکز دارید ، جراح از یک لیزر کاملاً دقیق و کنترل شده توسط رایانه با استفاده از رایانه استفاده می کند ابزاری که از نور موج کوتاهتر (ماورا بنفش) برای بخار کردن و از بین بردن بافت سطح چشم در طی مراحل اصلاح بینایی مانند LASIK و PRK استفاده می کند.

برای تغییر شکل قرنیه این لیزر مقادیر میکروسکوپی بافت را از بین می برد تا کانتورهای دقیق قرنیه مورد نیاز برای تیز بینی را ایجاد کند. کل فرآیند معمولاً برای هر چشم کمتر از 10 دقیقه طول می کشد. سرانجام ، جراح شما یک لنز تماسی نرم را روی قرنیه به عنوان نوعی باند قرار می دهد. چند دقیقه به چشمان خود استراحت می دهید و سپس آزاد می شوید. شما نمی توانید رانندگی کنید یا اجازه رانندگی ندارید ، بنابراین برای بهبودی به شخصی احتیاج دارید که شما را به خانه ببرد.

مراقبت پس از PRK:

مهم است که چند ساعت بعد از PRK چرت بزنید. هنگامی که قطره های بی حسی از بین می روند ، احتمالاً کمی احساس درد ، احساس “جسم خارجی” و درد و سوزش مختصر خواهید داشت. چرت زدن در چند ساعت اول به رد کردن دوران ناراحتی کمک می کند. اپیتلیومی که برداشته شد حدوداً یک هفته به خودی خود رشد می کند و سپس چشم پزشک می تواند لنز تماسی بانداژ را خارج کند. در طی یک تا دو هفته اول ، همچنان تاری دید و حساسیت بیشتری به نور خواهید داشت. جراح برای شما تجویز قطره ضد التهاب و آنتی بیوتیک می کند تا در دوران نقاهت استفاده کنید.

همچنین برای کمک به مقابله با علائم خشکی چشم لازم است چند ماه بعد از PRK از قطره های مرطوب کننده چشم استفاده کنید. پس از روز اول ، بیشتر افراد دریافتند که مسکن های بدون نسخه ، هرگونه ناراحتی طولانی مدت را مدیریت می کنند. بهتر است در دوران نقاهت برنامه ای ترتیب دهید تا کسی شما را به آزمونهای پیگیری PRK برساند. همچنین باید بسیار مراقب باشید که به چشمان خود دست نزنید و در آنها آب ، صابون یا عرق نریزید – بنابراین شنا یا ورزش شدید انجام نشود.

محدود کردن زمان کار با ابزار دیجیتال و نگاه کردن به صفحه نمایش و قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش نیز در طول بهبود بعد از لیزر بسیار مهم است. بیشتر افراد می توانند به اندازه کافی خوب ببینند تا در طی دو هفته رانندگی و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. با این حال ، بهبود کامل سه تا شش ماه و گاهی بیشتر طول می کشد. معمولاً برای چندین ماه پس از PRK نوسانات بینایی ، هاله و تابش خیره کننده ، حساسیت به نور و کاهش دید در شب وجود دارد. حتماً در تمام معاینات بعدی خود شرکت کنید تا پزشک بتواند روند بهبودی شما را کنترل کند. 

عوارض جانبی PRK:

خطرات و نتایج PRK و سایر جراحی های لیزر بینایی، عوارض نادر است و با یافتن یک جراح لیزر باتجربه برای انجام عمل، تا حد زیادی می توان از آنها جلوگیری کرد. طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، خطرات PRK شامل موارد زیر است:

  • اصلاح یا تصحیح بیش از حد
  • تیرگی قرنیه
  • اسکار قرنیه
  • کاهش دید در شب
  • خیرگی و هاله
  • به طور کلی کاهش دید  و نابینایی

بیشتر مشکلات بعد از جراحی لیزر بینایی را می توان با لنزهای اصلاحی یا جراحی دوم به راحتی برطرف کرد.

تحقیقات نشان می دهد که حدود 97٪ از افراد تا یک سال پس از PRK به قدرت بینایی 20/20 یا بهتر می رسند. این بدان معنا نیست که دیدن یک سال کامل به وضوح نیاز دارد. تیرگی و سایر نوسانات بینایی باید پس از چند هفته اول بهبود بیشتر و بیشتر شود. رسیدن به بهترین دید شما بعد از PRK کمی بیشتر طول می کشد تا بعد از لیزیک ، اما نتایج به همان اندازه موفقیت آمیز هستند. اگر تمایل به انجام   PRK  یا عمل حذف عینک دارید، لازم است یک وقت معاینه را با یک چشم پزشک در نزدیکی خود برنامه ریزی کنید تا بدانید  که آیا یک داوطلب برای انجام PRK هستید یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =