درباره لنز

راهنمای خرید لنز چشم و لنز طبی

راهنمای خرید لنز طبی

راهنمای خرید انواع لنز چشم و لنز طبی

لنز چشم دیسک های پلاستیکی نازک شفاف و یا رنگی ای هستند که برای بهبود بینایی و یا زیبایی در چشم خود قرار می دهیم. لنز چشم طبی روی لایه اشکی که قرنیه شما را می پوشاند شناور می شود.به طور کل لنز چشم به دو نوع لنز طبی و لنز رنگی و به دو منظور بهبود بینایی و زیبایی استفاده میشود. در این مقاله اطلاعات مفیدی برای خرید لنز طبی در اختیار شما قرار میدهیم.

طبیعی است که گاهی از عینک خسته شویم و بخواهیم برای راحتی و زیبایی بیشتر عینک را کنار بگذاریم، در این صورت یا باید عمل لیزیک چشم انجام دهیم یا از لنز چشمی استفاده کنیم.

لنز چشم طبی چیست؟

لنز چشم طبی برای چشم های ضعیف مانند عینک عمل میکند، لنز طبی مشکلات بینایی ناشی از عیوب انکساری را برطرف می کند. عیب انکساری زمانی رخ می دهد که چشم دچار یک مشکل در ساختار است و نور به اندازه کافی خم نمی شود و روی شبکیه متمرکز نمی شود پس در نتیجه تصویر تار می شود.

لنز چشم در خیلی از مواقع مثل عینک عمل میکند ومی توانند دید افراد دچار نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم و پیرچشمی (تغییرات بینایی نزدیک به طور معمول با افزایش سن اتفاق می افتد) را بهبود بخشد.

انواع لنز چشم طبی:

برای خرید لنز طبی باید بدانید که چه نوع لنز طبی مناسب شماست. لنز چشم از انواع مختلف پلاستیک ساخته شده اند. دو نوع متداول از لنز چشم، لنز سخت و لنز نرم هستند.

لنز چشم سخت

رایج ترین نوع لنزهای چشم سخت ، لنزهای نفوذپذیر سفت و سخت (RGP) است. این لنزها معمولاً از پلاستیک در ترکیب با مواد دیگر ساخته می شوند. آنها شکل خود را محکم نگه می دارند ، مواد سازنده این لنز، با وجود سختی اما اجازه می دهند اکسیژن از لنز چشم شما عبور کند و به چشم شما جریان یابد.

لنزهای RGP به ویژه برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم و ​​بیماری به نام قوز قرنیه مفید است. این امر به این دلیل است که آنها در مقایسه با لنزهای نرم ، دید واضح تری در آستیگمات های بالای قرنیه ارائه می دهند. افرادی که آلرژی دارند یا رسوب پروتئین در مخاط چشمشان زیاد است، به دلیل رسوب گیری زیاد لنز چشم نرم در چشمشان و عدم راحتی با لنز نرم، لنزهای RGP را ترجیح دهند.

لنز چشم سخت فقط در موارد خاص و محدود توسط چشم پزشک یا اپتومتریست توصیه و نجویز میشود.

لنز هارد یا سخت

لنز هارد چیست؟ به چه لنزی لنز سخت می گویند؟

خرید لنز چشم نرم

بیشتر مردم استفاده از لنز چشم نرم را انتخاب می کنند. این به این دلیل است که لنز طبی نرم از لحظه ی اول در چشم راحت است اما لنز چشم سخت نیاز به عادت پذیری یک الی دو هفته ای دارد. و دومین دلیل تنوع بالا و در دسترس تر بودن لنز چشم نرم برای مصرف کنندگان است. برای خرید لنز طبی نرم باید با انواع آنها آشنا باشید که در ادامه به انواع لنز چشم نرم اشاره میکنیم.

خرید انواع لنز طبی نرم:

 • خرید لنز طبی روزانه: وقتی بیدار میشوید این لنز ها را می پوشید و هنگام خواب آنها را بر می دارید دور می اندازید. به این معنی که شما هر روز یک جفت لنز چشم جدید میگذارید. اگر میخواهید هر چند وقت یکبار از لنز طبی استفاده کنید ، لنز چشم روزانه بهترین انتخاب است، زیرا احتمال رسوب پذیری و عفونت چشم به صفر می رسد، نیاز به مایع لنز نیست و هر بار لنز طبی تازه و جدید در چشم خود میگذارید. برای اطلاعات بیشتر در مود این لنز طبی، مطلب لنز چشم روزانه را که کامل تر توضیح داده ایم بخوانید.
 • خرید لنز طبی ماهانه یا فصلی: لنز چشم ماهانه یا فصلی، شما میتوانید بعد از بیدار شدن لنز چشم خود دار بگذارید، شبها قبل از خواب لنز طبی را از چشم خود خارج کنید، با مایع لنز شستشو دهید و در جالنزی بگذارید و دوباره فردا از آن استفاده کنید. اگر در مورد شستشوی لنز چشم نمیدانید، نگران نباشید ما به طور کامل اصول رعایت بهداشت لنز چشم را برایتان توضیح داده ایم، تا شما در استفاده از لنز چشم تان دچار هیچ نگرانی و مشکلی نشوید. اما چرا لنز طبی فصلی از پرطرفدار ترین لنز های طبی می باشد؟ راحتی و اکسیژن رسانی بالا، قیمت مناسب تر نسبت به لنز چشم سالانه و عدم رسوب پذیری لنز و ایجاد عفونت چشم به دلیل تعویض هر 3ماه لنز چشم فصلی، این محصول را پر فروش ترین لنز طبی قرارداده . لنز طبی فصلی برای مصرف کنندگان لنز چشم که هرروز و به جای عینک از لنز استفاده میکنند بهترین انتخاب است. اگز میخواهید بیشتر در مورد لنز چشم فصلی بدانید اینجا کلیک کنید.
 • خرید لنز چشم سالانه: تا یک سال بعد از باز کردن پلمپ لنز قابل استفاده می باشد، لنز طبی سالانه هم مانند لنز فصلی برای مصرف روزانه در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیردو هر شب قبل از خواب باید لنز چشم سالانه خارج شود و بعد از شستشو با مایع لنز در جالنزی پر محلول قرار داده شود تا استفاده بعدی. تنوع رنگ لنز چشم سالانه بیشتر از لنز چشم فصلی است. ازینرو اگر شما مایل به استفاده از لنز رنگی هستید میتوانید از لنز چشم سالانه رنگی استفاده کنید. لنز های چشم سالانه را یکسال باید نگه دارید پس در رعایت بهاشت و شستشوی لنز چشم خود باید بسیار محتاط باشید.
 • خرید لنز چشم آستیگمات (توریک): می توانند بینایی را برای مبتلایان به آستیگماتیسم تصحیح کنند ، هرچند که مثل لنزهای تماسی سخت قادر به اصلاح کامل برای آستیگمات های بالا تر از 2نمره نیستند. اما لنز چشم توریک می تواند در بسیاری از موارد برای استفاده روزمره و یا در مراسمات به جای عینک استفاده شود. اگر دچار آستیگمات هستید و میخواهید بیشتر در مورد لنز طبی آستیگمات بدانید، اینجا کلیک کنید.
 • خرید لنز چشم رنگی (لنز طبی رنگی): لنز چشم طبی (رفع کننده تاری دید به جای عینک) را می توان رنگ آمیزی کرد تا حین استفاده لنز چشم رنگی، علاوه بر تجربه ی وضوح دید بدون عینک، رنگ چشم شما نیز تغییر کند. شما می توانید لنز چشم طبی رنگی را، به صورت روزانه، فصلی و سالانه انتخاب و استفاده کنید .
 • خرید لنز چشم رنگی (زیبایی): لنز رنگی که امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است، این دسته برای افرادیست که دچار ضعف بینایی نیستند و صرفا جهت زیبایی بیشتر از لنز چشم استفاده میکنند. علاوه بر این نوعی از این لنزهای چشم هستند که می توانند چشمان شما را شبیه خون آشام ها ، حیوانات یا شخصیت های دیگر نشان دهند که بیشتر در جشن های هالووین و فیلم سازی کارایی دارند.
 • رفع نقص قرنیه یا عنبیه چشم: همچنین از لنز چشم رنگی برای پنهان کردن مشکلات چشمی خاصی که از بدو تولد یا ناشی از جراحات ناشی می شود، استفاده می شود.
خرید لنز چشم و خرید لنز طبی

راهنمای خرید لنز چشم

اگرچه لنز چشم رنگی (بدون نمره) بینایی را اصلاح نمی کند، اما لوازم آرایش به حساب نمی آید و بدلیل تماس با چشم باید حتما با مشورت پزشک تهیه و استفاده شود. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های خطرناک چشمی، با لنز رنگی باید مثل لنز چشم طبی رفتار کرد و در رعایت بهداشت لنز هیچ کوتاهی نکنیم. چشمان شما بسیار مهم و بسیار ظریف هستند. برای تهیه لنز رنگی یا به مطب اپتومتری مراجعه کنید و یا از سایت های دارای اینماد مشورت بگیرید. تا اطمینان حاصل کنید که لنزهای تماسی شما از نظر پزشکی ایمن بوده و مورد تأیید FDA هستند.

لنز چشم رنگی، اکسسوری مد یا لوازم آرایشی نیستند. آنها تجهیزات پزشکی هستند که نیاز به تایید پزشکی دارند.

 • خرید لنز چشم پیرچشمی: لنز طبی پیرچشمی برای تصحیح مشکلات بینایی افراد پس از 40 سالگی طراحی شده است ، هنگامی که دیدن اجسام نزدیک به وضوح دشوار می شود. گزینه های متفاوتی برای این لنزهای اصلاحی وجود دارد. این گزینه ها عبارتند از: لنزهای تماسی دو کانونی یا چند کانونی و تصحیح تک دید ، قسمتی از این لنز چشمبرای دید واضح دور و قسمتی برای داشتن دید واضح نزدیک طراحی وساخته شده است.
 • خرید لنز چشم ترکیبی (سیلسافت): این لنزها دارای یک مرکز سفت و سخت هستند که توسط یک حلقه بیرونی نرم احاطه شده است. این ویژگی بینایی واضح یک لنز سخت را با راحتی یک لنز نرم ترکیب می کند.این لنز چشم مخصوص استفاده کودکان دچار آب مروارید مادر زادی است.
 • خرید لنز چشم بانداژ: لنز چشم بانداژ نسخه ای در خود ندارد و برای اصلاح بینایی به کار نمی رود. در عوض ، آنها سطح قرنیه شما را برای راحتی پس از آسیب یا جراحی می پوشانند. از این لنز چشم تا چند روز بعد از عمل لیزیک ، آب مروارید و … استفاده میشود.

روش خرید لنز طبی؟

کافیست اگر نمرات چشم خود را میدانید در باکس انتخاب نمره چشم هر محصول وارد کنید، اگر هم نمیدانید کافیست عکس نسخه ی خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما لنز چشمی انتخابیتان را طبق نسخه برایتان ثبت و ارسال کنند.

خرید لنز طبی بدون نسخه چشم؟

برای خرید لنز طبی بدون نسخه میبایست جلد یا پاکت آخرین لنز چشم خود را که خریداری کرده اید پیدا کنید و نمرات روی آن را برای ما ارسال کنید. و یا در صورتی که نیاز به راهنمایی برای خواندن آن نمرات داشته باشید با ما در تماس باشید.

یک نسخه چشم معتبر توسط چشم پزشکان و یا بینایی سنج ها (اپتومتریست) تهیه میشود. و هیچ فرد دیگری این کار را نمیتواند انجام دهد.

آموزش گذاشتن لنز چشم :

بعد از انتخاب بهترین لنز اولین چالش روش صحیح گذاشتن لنز چشم است. اگر بار اول است که میخواهید از لنز چشم استفاده کنید، باید بگوییم نگران نباشید ما از صفر تا صد انتخاب بهترین لنز چشم و گذاشتن و برداشتن لنز چشم را به شما آموزش میدهیم، زیرا گذاشتن و برداشتن صحیح لنز چشم در سلامت لنز و پاره نشدن زود هنگام آن بسیار اهمیت دارد.

 1. قبل از شروع: دستهای خود را با صابون (ترجیحا صابون مایع و بدون عطر آنتی باکتریال) بشویید و با حوله بدون پرز خشک کنید. پیشنهاد میکنیم لنز چشم خود را همیشه با یک ترتیب مشخص در چشم بگذارید. مثلا ابتدا چشم راست بعد چشم چپ. به این صورت لنز طبی خود را هیچوقت جابجا نمیگذارید، لنز چشم راست را با دست راست ولنز چشم چپ را با دست چپ باید بگذارید. دقت داشته باشید که لنز هر چشم مخصوص همان چشم است و چه از لنز طبی استفاده کنید چه لنز رنگی (آرایشی) نباید لنز هایتان با هم جا به جا شوند..
 2. بررسی کنید که لنزها برعکس نباشند: برای این کار لنز چشم را روی نوک انگشت خود قرار داده و اگر لنز شبیه یک فنجان بود و لبه های آن شبیه لبۀ فنجان بود لنز طبیعی است. بعضی از لنزهای طبی نشانه ای برای بررسی کردن برعکس بودن یا نبودن آن دارند، مثلا در لنز رنگی معمولا به دلیل پررنگ تر بودن پیکسل های رنگی روی لنز ، تشخیص پشت وروی لنز راحتتراست..
 3. چشمهای خودتان را باز نگه دارید: با دست آزاد خود پلک بالایی را به آرامی نگه دارید تا چشمتان بسته نشود. با دستی که لنز طبی روی آن است با انگشت دیگرش پلک پایینی را به آرامی بکشید، جلوی آینه بایستید، یک حوله تمیز زیر دستتان پهن کنید تا اکر احتمالا برای دفعات اول لنز چشم از دستتان افتاد. روی دستمال تمیز بیافتد.
 4. لنز طبی را در چشم بگذارید: دست خود را ثابت نگه دارید و لنز چشم را با انگشت اشاره یا به وسیله ی اپلیکاتور حمل لنز روی چشم بگذارید. سپس به بالا نگاه کنید و به آرامی پلک خود را رها کنید و چشم خود را ببندید تا لنز چشم به درستی روی چشم شما قرار بگیرد. این مراحل را برای چشم دیگر هم تکرار کنید

در اینجا به طور مختصر به نکات مهم گذاشتن لنز چشم پرداختیم، شما میتوانید کامل تر در مطلب طرز گذاشتن لنز چشم ، در این مورد بخوانید و در گذاشتن لنز چشم حرفه ای شوید.

چالش بعدی در استفاده از لنز چشم طرز برداشتن لنز چشم به طور صحیح است. در برداشتن لنز طبی از چشم باید بسیار محتاط باشیم تا به لنز چشم و قرنیه خود آسیب نرسانیم.

چالش بعدی در استفاده از لنز چشم طرز برداشتن لنز چشم به طور صحیح است. در برداشتن لنز طبی از چشم باید بسیار محتاط باشیم تا به لنز چشم و قرنیه خود آسیب نرسانیم.

آموزش برداشتن لنز چشم:

در اینجا نکات مهم برداشتن لنز را مطرح میکنیم ، در مطلب طرز برداشتن لنز چشم  میتوانید به طور کامل نکات مهم و فوت و فن برداشتن لنز چشم را ببینید و در برداشتن لنز مثل حرفه ای ها عمل کنید.

 1. مطمئن شوید دستانتان تمیز و خشک است: از چشم راست خود شروع کنید تا لنزها جابجا نشوند. به سمت بالا نگاه کرده و با انگشت میانی پلک پایین خود را با دقت و آرام بکشید.
 2. انگشت اشاره خود را به آرامی روی لنز قرار دهید: به سمت بالا نگاه کنید و با انگشت خود لنز را به آرامی سمت پایین بکشید تا لنز روی سفیدی چشم شما بیاید. اگر ناخن های بلند دارید بهتر ااست از اپلیکاتور های برداشتن لنز چشم استفاده کنید.
 3. لنز را به ارامی روی چشم قرار دهید: لنز را بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار داده و لنز را بردارید. برای لنز چشم چپ خود هم این مراحل را تکرار کنید.
 4. بعد از برداشتن لنزها: اگر لنزهایتان لنز روزانه یا یکبار مصرف است آنها را دور بیاندازید. اما اگر لنز فصلی یا سالانه است آنها را به دقت با محلول شستشوی لنز تمیز و ضدعفونی کنید. هرگز لنزهای طبی خود را با آب شیر نشویید.

بعد از خرید لنز چشم حال باید به دنبال بهترین مایع لنز باشیم . زیرا حتی با داشتن بهترین لنز ، اگر شستشو و ضد عفونی لنز چشم درست انجام نگیرد. لنز چشم کیفیت و راحتی خود را از دست می دهد.

انتخاب مایع لنز مناسب لنز طبی :

 • بعد از مشاوره و انتخاب لنز چشم تان حتما از اپتومتریست یا چشم پزشکتان درباره‌ی محلول شستشوی لنز مناسب سوال کنید.
 • مایع شستشوی لنز چشم خود را از مطب های اپتومتری، سایت های فروش لنز دارای اینماد تهیه کنید.
 • انتخاب صحیح محلول‌ شستشو و نگهداری لنز طبی در حس رضایت و راحتی لنز تاثیر بسزایی دارد.
 • مایع شستشو و نگهداری لنز چشم نرم با مایع لنز چشم سخت متفاوت‌ است، بنابراین آنها را به جای یکدیگر استفاده نکنید! اگر شناختی در مورد تفاوت این دو نوع محلول ندارید و نمیدانید چطور انتخاب کنید از کاشناسان لنز بیوتی سوال کنید.
 • به هیچ عنوان لنز را در آب یا شامپو نگهداری نکنید!!! این خود شروع عفونت و حساسیت است …
 • بعد از اینکه مایع لنز را داخل جا لنزی ریختید، فورا درب مایع لنز را ببندید، زیرا محلول لنز به وسیله میکروارگانیسم‌های موجود در فضای آزاد آلوده خواهد شد.

اگر میخواهید بیشتر در مود مایع لنز بدانید اینجا کلیک کنید تا بتوانید حرفه ای تر مایع لنز مناسب خودرا انتخاب کنید.

اگر قبلا از محلول لنزی استفاده کرده اید که با آن راحت نبودید و با سوزش و قرمزی چشم همراه بوده حتما با کارشناسان ما مطرح کنید تا راهنماییتان کنند و انتخاب سالم و راحتتری داشته باشید.

انتخاب مایع لنز مناسب

راهنمای انتخاب محلول لنز مناسب

استفاده از لنز چشم در دوران کرونا:

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر وجود خطر ابتلا به عفونت یا انتشار کرونا ویروس از طریق استفاده لنز چشم (شامل لنز طبی، لنز رنگی و لنز آستیگمات) وجود ندارد. به یاد داشته باشید که اقدامات بهداشتی دقیق، مانند شستشوی کامل دست قبل از گذاشتن لنز طبی ، به همراه روشهای صحیح شستشوی لنز چشم را انجام دهید. این موارد شامل تعویض به موقع لنزها، بهداشت مایع لنز و جا لنزی و جلوگیری از مصرف لنز های در صورت داشتن علاِم بیماری های ویروسی (به ویژه هنگام علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا) است. از لمس کردن چشم، به خصوص در محیط های پر خطر، خودداری کنید.

برای آگاهی و اطمینان بیشتر درمورد استفاده از لنز چشم در دوران کرونا، میتوانید مقاله ای که به طور اختصاصی در مورد کرونا و لنز چشم توضیح داده ایم را بخوانید.

لنز طبی و ویروس کرونا

استفاده از لنز طبی در دوره شیوع ویروس کرونا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 6 =